امروزه سرگرمی بیشتر مردم مطالعه صفحات فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی است کتاب و کتابخوانی در گوشه‌ای دنج ماهیت خود را حفظ کرده و حسابی مظلوم واقع شده است.البته افرادی هم هستند که همچنان مطالعه می‌کنند که شاید شامل دانش آموزان، دانشجویان، اساتید و ... باشند و حتی اگر از نسخه‌های کاغذی استفاده نکنند نسخه الکترونیکی آن‌ها را مطالعه می‌کنند.اما مطالعه این یار مهربان ویژگی‌ها و فواید خارق العاده‌ای دارد که هر کسی آن را نمی‌داند وگرنه این چنین ترد نمی شد.، بر همین اساس قصد داریم تا شما را با فواید  کتاب و کتابخوانی آشنا کرده و کتاب هایی که برای شروع کتاب خوانی گزینه های مناسبی برای شما می توانند باشند را معرفی نماییم.یک کتاب خوب هرکسی را به مطالعه و کتابخوانی علاقه‌مند می‌کند اما مسئله این است که در ابتدای کتابخوان شدن حتما باید با یک کتاب خوب شروع به مطالعه کنیم. امیدواریم در این یادداشت برای شروع کتابخوانی به کسانی که به دنبال کتاب مناسبی برای شروع هستند کمک کنیم و در نهایت یک لیست خوب از کتاب‌های مناسب تهیه کنیم.


انسان‌ها از کتاب خواندن هدف‌های مختلفی دارند عده‌ای بخاطر تحصیل یا بخاطر شغل و یا بعنوان گذراندن وقت این کار را انجام میدهمد، و لی در حقیقت مطالعه کتاب از کار‌هایی است که منفعت‌های بسیاری برای سلامتی دارد.

اگر کار روزمره شما کتاب خواندن نیست حداقل بعنوان گذران وقت از آن استفاده کنید، مثلا همانطوریکه تلویزیون می‌بینید به فیلم نگاه میکنید قسمتی از وقت خود را نیز به کتاب اختصاص بدهید.

آن‌هایی که عاشق کتاب هستند سعی می‌کنند با بقیه آدم‌ها اتصال کتابی پیدا کنند، مثلا به دیگران کتاب توصیه کنند و اغلب هم از کتاب خانه خودشان، کتاب قرض می‌دهند. طبیعی هم هست که وقتی موضوعی باعث حس خوبی در شما می‌شود، بخواهید این حس خوب را به دیگران انتقال دهید و آن‌ها را در خوشی تان شریک کنید.

book wallpaper 64 - 1680x1050 pixel - WallpaperPass

فواید کتاب و کتابخوانی

افزایش آرامش و کاهش استرس

اگر در زندگی روزمره استرس زیادی را تجربه می‌کنید، کتاب بخوانید.

تحقیقات انجام‌شده در سال ۲۰۰۹ در دانشگاه ساسکس (Sussex) نشان داد که مطالعه کردن، مؤثرترین روش برای مقابله با استرس است.

کتاب خواندن حتی از فعالیت‌های محبوبی مانند گوش دادن به موسیقی، لذت بردن از یک فنجان چای یا قهوه و قدم زدن، در حفظ آرامش هنگام مواجهه با مشکلات و مقابله با استرس بسیار مؤثرتر است.

نتایج این تحقیقات با ارزیابی ضربان قلب و تنش‌های عضلانی مورد بررسی قرار گرفته بود. شرکت‌کنندگان در این پروژه‌ی تحقیقاتی تنها ۶ دقیقه بعد از شروع به خواندن و ورق زدن کتاب، آرامش را احساس می‌کردند.

یکی از محققان این پروژه، دکتر دیوید لویس (David Lewis) در گفتگو با تلگراف اعلام کرد:

«فرقی نمی‌کند که چه کتابی را برای خواندن انتخاب کنید، زمانی که غرق در ماجرا و موضوع کتاب می‌شوید، از دنیای نگرانی‌ها و استرس‌های روزمره فاصله می‌گیرید و زمانی را برای کشف تخیلات و دنیای نویسنده صرف می‌کنید.»

book wallpaper 19 - 2500x1592 pixel - WallpaperPass

معرفی کتاب خوب و مناسب برای شروع کتابخوانی به کار ساده نخواهد بود و پیچیدگی های خاص خود را دارد. بخصوص که امروزه تبلیغات در هر زمینه‌ای به شدت زیاد شده و اگر کسی بخواهد کتاب خواندن را شروع کند، به راحتی ممکن است تحت تاثیر تبلیغات ها قرار گیرد و یک کتاب نامناسب انتخاب کند که باعث دوری بیشتر از کتاب است. ما در این یادداشت تلاش می‌کنیم تا از این اتفاق دوری کنیم و با معرفی کتاب‌های خوب و جذاب برای شروع کتابخوانی به دیگران کمک کنیم از کتاب لذت ببرند و بیشتر و بیشتر به کتاب نزدیک شوند.

اما شاید مهم‌ترین نکته برای شروع کتابخوانی و انتخاب کتاب این است که ما شناخت خوبی از خودمان داشته باشیم. بدانیم در چه زمینه‌ای مایل هستیم کتاب بخوانیم، آیا رمان را ترجیح می‌دهیم یا کتاب‌های فلسفی را، روانشناسی را ترجیح می‌دهیم یا کتاب‌های زندگی‌نامه را و یا شاید بهتر باشد در همه زمینه‌ها کتاب‌هایی بخوانیم؟ ممکن است این سوال پیش بیاد که: من از کجا بدانم به چه چیزی علاقه دارم؟

این سوال جواب ساده‌ای ندارد و ممکن است با انتخاب کتاب مناسب به هر زمینه‌ای علاقه‌مند شوید، بنابراین پیشنهاد ما در ابتدا این است که خود را محدود نکنید و کتاب‌های مختلفی بخوانید. به مرور متوجه خواهید شد که به چه کتاب‌هایی و در چه زمینه‌هایی علاقه دارید بیشتر مطالعه کنید و کتاب بخوانید. ضمن اینکه تاکید ما در وب‌سایت معرفی کتاب کافه‌بوک بر رمان است. چرا که رمان را نجات‌بخش می‌دانیم.

پس شاید بد نباشد دوباره تاکید کنیم که ما در اینجا توجه ویژه‌ای به ادبیات داستانی (رمان) داریم و ممکن است در آینده که لیستی از کتاب‌های مناسب برای شروع کتابخوانی را منتشر کردیم قسمت عمده‌ای از آن رمان و یا داستان کوتاه باشد.

معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی

برای انتخاب کتاب خوب، علاوه بر شناخت خودمان، لازم است که از برخی از موضوعات پیرامون کتاب هم آگاهی داشته باشیم تا گرفتار یک کتاب سخت‌خوان براش شروع کتابخوانی نشویم. به عنوان مثال، اغلب کتاب‌هایی که به شکل جریان سیال ذهنی نوشته شده‌اند کتاب‌های مناسبی برای شروع کتابخوانی نیستند.

مثلا تصور کنید شما کتابخوانی را با کتاب‌هایی مانند رمان خشم و هیاهو، رمان خانم دلوی، کتاب پدرو پارامو و یا کتاب کنستانسیا شروع کنید! به شما قول می‌دهم در همین ابتدا با مشکل مواجهه خواهید شد. درک کتاب‌هایی که به شکل جریان سیال ذهنی نوشته شده‌اند در بیشتر موارد کار سخت و طاقت‌فرسایی است و حتی خواننده حرفه‌ای را نیز زمین‌گیر می‌کند.

ولی از کجا بدانیم که یک کتاب به چه شکل نوشته شده است؟ یک راهکار مناسب این است قبل از انتخاب کتاب درباره آن تحقیق کنید. ما در کافه‌بوک معرفی کاملی از هر کتاب ارائه می‌کنیم و شما با خواندن این معرفی‌ها می‌توانید تشخیص بدهید که آیا این کتاب برای شروع کتابخوانی مناسب است یا خیر.

یک نکته بسیار مهم دیگر برای کتاب خواندن و تبدیل شدن به یک کتابخوان حرفه‌ای این است که به شکل مدام کتاب بخوانید. اینکه در ابتدا کتاب مناسب و خوب بخوانید مهم است اما از این مهمتر ادامه مسیر است. شما هرچه بیشتر کتاب بخوانید، با کتاب‌های بهتر و مفیدتر آشنا می‌شوید و در این زمینه به یک آدم حرفه‌ای تبدیل می‌شوید.

اما برگردیم به سوال اصلی: کتابخوانی را از چه کتابی (کتاب‌هایی) شروع کنیم؟ بعید است این سوال را از کسی بپرسید و در جواب کتاب‌هایی مانند مزرعه حیوانات، گتسبی بزرگ، کیمیاگر، صد سال تنهایی و… به شما پیشنهاد نشود. البته این کتاب‌ها خوب هستند اما بهتر است در انتخاب کتاب خوب پیشنهادهای بیشتری پیش رو داشته باشیم.

ما (تیم کافه‌بوک!) اگر بخواهیم کتابی برای شروع کتابخوانی معرفی کنیم، رمان‌های کوچک و شاهکار دنیای ادبیات را معرفی می‌کنیم. کتاب‌هایی که ساده و روان هستند و در عین حال هر بار که مطالعه می‌کنید به عمق آن‌ها پی می‌برید. به عنوان مثال ما می‌توانیم کتاب‌های زیر را برای کسی که هنوز ابتدای راه است، معرفی کنیم:

 1. کتاب موش‌ها و آدم‌ها
 2. کتاب جاناتان مرغ دریایی
 3. کتاب گیرنده شناخته نشد
 4. رمان راز مادرم
 5. رمان شب‌های روشن
 6. کتاب کیمیاگر
 7. رمان مروارید
 8. کتاب دوست بازیافته
 9. رمان عصیان
 10. کتاب بیروت ۷۵
 11. کتاب سیدارتها
 12. کتاب داستان ملال‌انگیز
 13. کتاب ماه پنهان است
 14. کتاب مسئله اسپینوزا
 15. کتاب وقتی نیچه گریست

این لیست می‌تواند بسیار بلندتر هم باشد اما بهتر است در زمینه معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی به نکته مهم دیگری هم اشاره کنیم. همیشه به یاد داشته باشید که مترجم کتاب و ناشری که کتاب را روانه بازار کرده است، به راحتی می‌تواند با کیفیت کار خود شما را به کتاب علاقه‌مند و یا شما را از کتاب دور کند.

ما در کافه‌بوک تلاش می‌کنیم همیشه بهترین مترجم و بهترین ناشر یک کتاب را معرفی کنیم. بسیار مهم است که خواننده به هنگام مطالعه یک کتاب متن یکدست و تمیزی پیش رو داشته باشد و با جملات گنگ و بی‌سروته روبه‌رو نباشد. تقریباً این موضوع برای هر کتابخوانی اتفاق افتاده که یک کتاب خوب را با ترجمه‌ای بد مطالعه کرده و از آن کتاب بیزار شده است. پس یک بار دیگر هم تاکید می‌کنیم: بعد از انتخاب کتاب، ترجمه خوب را انتخاب کنید.

به طور کلی برای انتخاب کتاب به مجموعه کتاب‌های یک ناشر خوب هم می‌توانید اعتماد کنید. به عنوان مثال، عموم کتاب‌های جیبی نشر ماهی که بیشتر از ۵۰ جلد هستند – کتاب‌های جیبی نشر علمی فرهنگی – کتاب‌های پلیسی معمایی نشر قطره – مجموعه تجربه و هنر زندگی از نشر گمان – کتاب‌های فلسفی نشر نو و… کتاب‌های خوبی برای مطالعه هستند. البته دقت داشته باشید که از میان کتاب‌های این مجموعه‌ها، برای شروع کتاب ساده را انتخاب کنید.

یک مسیر دیگر نیز برای شروع کتابخوانی وجود دارد و آن هم مسیر کلاسیک‌خوانی است. کتاب‌های کلاسیک جایگاه ویژه‌ای در دنیای ادبیات دارند و برخی از آن‌ها آنقدر معروف هستند که حتی وارد زندگی روزمره شده‌اند. عموم این کتاب‌ها هم خواننده را به کتاب علاقه‌مند می‌کند. به عنوان مثال شما می‌توانید در ابتدای راه کتاب‌های زیر را بخوانید و از آن‌ها لذت ببرید:

 1. رمان جنایت و مکافات
 2. رمان پیرمرد و دریا
 3. رمان خوشه‌های خشم
 4. رمان ماجراهای تام سایر
 5. رمان سرگذشت هکلبری فین
 6. رمان اتاق شماره ۶
 7. رمان دختر سروان
 8. رمان کاندید یا خوش‌باوری
 9. رمان آنا کارنینا
 10. رمان سفرهای گالیور

مجدداً اشاره کنیم که این لیست می‌تواند بسیار بلندتر باشد. ظرافت کتاب‌های کلاسیک این است که با هر بار خوانش، خواننده را بیشتر در معنای خود غرق می‌کند. بنابراین شما می‌توانید امروز این کتاب را بخوانید و ده سال بعد دوباره آن را بخوانید و بیشتر از قبل از آن لذت ببرید. پیشنهاد ما این است برای درک زیبایی این کتاب‌ها از خواندن نقد و گفت‌وگو درباره کتاب‌ها غافل نشوید.

این مطلب هنوز کامل نیست و در آینده با کمک کامنت‌های شما کابران عزیز تکمیل خواهد شد اما خیلی مهم است که شما کتاب‌ها را با تحقیق و براساس فاکتورهای مختلف انتخاب کنید. هر کتابی که در این مطلب پیشنهاد داده شد، یک معرفی کامل در سایت دیجی کتاب دارد و شما می‌توانید با مراجعه به آن، شناخت بهتری از کتاب داشته باشید.


اگر به اینفوگرافیک‌های مرتبط با کتاب علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم اینفوگرافیک « درآمد نویسنده‌های بزرگ در سال ۲۰۱۷ چقدر بود؟ » را هم ببینید و بخوانید.

منبع : طاقچه


منایع : کافه کتاب/طاقچه