معرفی کتاب همه چیز به فنا رفته ؛ نوشته مارک منسون


کتاب همه چیز به فنا رفته  کتابی درباره‌ی امید (Everything is f*cked: a book about hope) نوشته مارک منسون، درباره چیزهایی سخن می‌گوید که در حال نابودی هستند. منسون در این کتاب به اضطراب‌ها و نگرانی‌هایی پرداخته که در لایه لایه زندگی‌های ما نفوذ کرده و گریزی از آن دیده نمی‌شود.

در این کتاب، مارک منسون (Mark Manson) با حس شوخ‌طبعی لطیفی که از مشخصه‌های بارز قلم اوست، سعی دارد به جای ارائه نتیجه‌گیری و پاسخ‌های قطعی و متعصبانه، سؤالات درست را برای شما مطرح کرده و نتیجه‌گیری را بر عهده خودتان می‌گذارد. اینکه آیا بدون امید، امکان زندگی وجود دارد؟ چگونه امیدی می‌تواند زندگی ما را در مسیر درست قرار دهد و از ما انسان بهتری بسازد و اینکه کدام امید، بهتر و کدام امید، مخرب و مضر است؟

امروزه ما در برهه ای تاریخ زندگی می کنیم که از نظر مادیات، همه چیز به بهترین شکل ممکن خودش بوده است، آزادتر، سالم تر و ثروتمندتر از هر کس دیگری در طول تاریخ بشریت هستیم. با این وجود، به نوعی به نظر می رسد همه چیز به صورت جبران ناپذیر و وحشتناکی به فنا رفته است! کره زمین در حال گرم شدن است، دولت ها در حال شکست هستند، اقتصاد در لبه فروپاشی قرار دارد و علاوه بر اینها، همه مردم در شبکه های اجتماعی دائماً  از گلایه ها می گویند و ...

 در این برهه از تاریخ، با وجود اینکه به فناوری، آموزش و ارتباطاتی دسترسی داریم که نیاکان ما حتی در ذهن خودشون هم نمیتونستند این موارد رو تصور کنند، اما با این حال خیلی از ماها دوباره دچار احساس بیم و نا امیدی شده ایم.

واقعا دلیل این اتفاق چیست؟ اگر کسی بتواند اسمی برای بیماری فعلی ما بگذارد و به دوای آن کمک کند، این فرد کسی نیست جز مارک مانسون. که در سال 2016، ابتدا کتاب هنر ظریف بیخیالی را منتشر كرد، كتابی كه به صورت هوشنمدانه ای به هیاهوی همیشه حاضر و زمزمه هایی از اضطرابی كه در زندگی مدرن اثر می گذارد، شکل داد. منسون به ما نشان داد که فناوری و تکنولوژی، مراقبت از موارد غلط و نادرست را بسیار آسان کرده است، فرهنگ ما را متقاعد کرده است که جهان چیزی را به ما مدیون است درحالی که اینگونه نیست. و از همه بدتر اینکه اصرار مدرن و جنون آمیز ما برای یافتن خوشبختی در هر زمانی، همیشگی فقط به منظور ناراحتی ما عمل کرده است. در عوض، عنوان “هنر ظریف” برای انتخاب مبارزات خود، محدود کردن و تمرکز کردن و همچنین یافتن دردی که متحمل می شوید، چالش جسورانه ای به نظر می رسید. نتیجه این کار، کتابی بود که به پدیده ای بین المللی تبدیل شد و میلیون ها نسخه از آن در سراسر دنیا به فروش رفت.و موفق شد یکی از پرفروش ترین کتاب های نیورک تایمز و سایت آمازون باشد. این کتاب در بسیاری از کشور ها نیز به عنوان پرفروشترین و پرطرفدار ترین  شناخته شد.

یکی از موفقیت های آثار مارک منسون قلم مقفاوت آن در مقایسه با نویسندگا دیگر بود .زبانی طنز ,محبت آمیز و خودمانی و استفاده از کلمات بی تعارف و بی تربیتی که امروزه با این زبان بیشتر از هر موقعی در کوچه و بازار آشنا هستیم.البته کتابهای مارک منسون در ایران با ادب ترجمه شدند ولی به ندرت کسنی بودند که ترجمه به متن اصلی کتاب وفادار ماندد و عینا مانند و کتاب را به مانند زبان اصلی ترجمه کردند که می توان به آقای ارشاد نیکخواه در ترجمه کتاب هنر رندانه بی خیالی و هیوا کامجو در کتاب همه چی به فنا رفته اشاره کرد. (البته ما نیز در این نقد از به کاربردن نام اصلی کتاب ها خود داری کردیم)

مارک منسون در کتاب “همه چیز به فنا رفته” نگاهش را از نقص های اجتناب ناپذیر درون هر فردی به سمت مصیبت های بی پایان در جهان پیرامون ما می چرخاند. او با استخراج اطلاعات از منابع تحقیقات روانشناختی در مورد این موضوعات، و همچنین خرد بی انتها فیلسوفانی مانند افلاطون، نیچه و تام ویتز، به کالبدشکافی دین و سیاست و موارد ناراحت کننده شباهت آنها با یکدیگر می پردازد. او تگاه ما را به روابط ما با پول، سرگرمی و اینترنت معطوف می کند و اینکه چقدر چیز خوب می تواند از نظر روانشناسی ما را زنده زنده بخورد و در کام خود بکشد و در آخر هم به فنا بدهد. او آشکارا تعاریف و عقاید ما از ایمان، سعادت، آزادی و حتی از خود امید را نیز به چالش می کشد.


   چکیده از نقل و قول های کتاب همه چی به فنا رفته

 • مشکل در این نیست که ما نمی دانیم چگونه عمل کنیم تا در صورتمان مشت نخوریم. مشکل اینجاست که گاهی اوقات، احتمالا خیلی وقتها پیش، دقیقا به صورتمان مشت زده شد اما به جای اینکه ما هم مشت بزنیم، تصمیم گرفتیم که لایق آن مشت بوده ایم.

 •  چه طور می‌توانید به کسی بگویید "روز خوبی داشته باشی" در حالی که می‌دانید تمام افکار و انگیزه‌های او، در نیاز بی‌پایان او برای فراموش کردن پوچی ذاتی وجود خودش به عنوان یک انسان ریشه دارد؟

 • نقطه مقابل خوشبختی ناامیدی است

 • ما برای این که در زندگی خودمان امید ایجاد کنیم، باید ابتدا احساس کنیم که روی زندگی خود، کنترل کامل داریم. باید این حس در ما وجود داشته باشد که چیزهایی که از درستی و خوبی آن‌ها اطمینان کامل داریم، دنبال می‌کنیم.

 • ناامیدی ریشه  افسردگی و اضطراب  و باعث همه بدبختی ها و علت همه اعتیادها  است.

 • مردم را دوست داشته باشید بدون اینکه در عوض انتظار چیزی داشته باشید.

 • آنها فراموش کردند که جهان با اطلاعات کار نمی کند. مردم بر اساس حقیقت یا حقایق تصمیم نمی گیرند. آنها پول خود را براساس داده ها خرج نمی کنند. آنها به دلیل برخی از حقایق برتر فلسفی با یکدیگر ارتباط برقرار نمی کنند. دنیا حول محور احساسات می چرخد.

 • امید، مانند چاقوی یک جراح، می‌تواند زندگی یک نفر را نجات دهد و امید، می‌تواند حیات یک نفر را از او بگیرد. امید می‌تواند ما را بالا ببرد و یا نابودمان کند. درست همان‌طور که اعتماد به نفس، اشکال سالم و فاسد دارد و عشق، اشکال سالم و فاسدی دارد، امید نیز اشکال سالم و فاسدی دارد.

 • خود کنترلی یک توهم است. این توهمی است که وقتی هر دو مغز در یک راستا قرار می گیرند و همان عمل را دنبال می کنند، رخ می دهد.

 • جهان حول مخور یک چیز می چرخد: احساسات

 • تنها شکل واقعی آزادی، تنها شکل اخلاقی آزادی، از طریق محدود کردن خود است. این امتیاز نیست که هر آنچه را که در زندگی خود می خواهید انتخاب کنید، بلکه انتخاب چیزی است که در زندگی خود کنار خواهید گذاشت.

 •  تنها شکل واقعی آزادی و تنها شکل اخلاقی آزادی، از طریق محدودیت نفس، امکان‌پذیر است. این آزادی، مجوز انتخاب چیزهایی که در زندگی می‌خواهی نیست، به جای آن، انتخاب چیزهایی است که حاضری ترکشان کنی.

 • جستجوی خوشبختی یک ارزش سمی است که مدتهاست فرهنگ ما را تعریف کرده است. زندگی خوب به معنای پرهیز از رنج نیست، بلکه به معنای رنج به دلایل درست است.

 • وقتی توانایی احساس درد برای یک هدف را از خود دریغ می کنیم، توانایی احساس هیچ هدفی در زندگی خود را نیز از خود دریغ می کنیم.

 • من سعی کرده ام طوری زندگی کنم که در ساعت مرگم به جای ترس احساس شادی کنم.

 • به بهتر شدن امید نداشته باشید. فقط بهتر باشید.

 • مردم اکنون یک ساعت وقت آزاد برای نشستن و فکر کردن و نگرانی در مورد انواع گله های موجود دارند که قبلاً هرگز در فکر نکرده بودند.

 • در حقیقت، اوضاع در روزگاران گذشته آنقدر بد بود که تنها راه سالم نگه داشتن همه، امید دادن به آنها در زندگی پس از مرگ بود.

 • - شما می‌توانید همین‌جا و همین حالا سرنوشت خود را تغییر دهید و این شامل همه چیزهای فوق‌العاده می‌شود.

خلاصه کتاب همه چیز به فنا رفته نوشته مارک منسون


 “همه چیز به فنا رفته” یک کتاب درسی عمیق در مورد درک احساسات شما می باشد تا در نهایت بتوانید آزادی و کمی شادی بیشتری در زندگی خود پیدا کنید. مارک منسون نکاتی را درباره زندگی که قبلاً هرگز انها را نشنیده ایم، به ما ارائه می دهد که می تواند وجود جسمی شما را ارتقا دهد.با مطالعه این کتاب می توانید وسواس در مورد بردهای سریع را متوقف کنید. همراه با توصیه هایی که شما قطعاً به خواندن آن نیاز دارید، منسون راهی را برای یافتن معنی جریان بی پایان اطلاعات غیرضروری در این دنیا به ما ارائه می دهد. همچنین، به مراتب بهتر ازخود پاپ هم درباره همه جنبه های دین و حتی اینکه چگونه می توانید آیین خود را شروع کنید توضیح می دهد.


 ایده اصلی

 نیازی نیست که کتاب را بخوانید تا بدانید دنیا به فنا رفته است. منظورم این است که شبکه های اجتماعی، ترامپ و تروریسم اثبات کافی بر این امر هستند. اما اگر می خواهید بفهمید که چگونه می توانید حضور خود را در دنیای کنونی به مراتب پررنگ تر نمایید، باید این کتاب را بخوانید. در مواقعی که مردم به این فکر می کنند که به چه چیزهایی امیدوار باشند و چگونه می توانند میزان دردی را که تجربه می کنند کاهش دهند ، تنها راه ارتقا زندگی شما داشتن زندگی بهتر است. پیش بینی مشکلات، به معنی اجتناب از آنها نیست. آقای منسون به ما یک روش سیستماتیک می دهد تا احساسات خود را کنترل کنیم و از انجام کارهای احمقانه ای جلوگیری کنیم که در نهایت می تواند دنیای اطراف ما را به فنا دهد!

 نکات برجسته

 تنها راهی که می توانیم دنیا را به مکان بهتری تبدیل کنیم این است که خودمان بهتر باشیم.

 • درد بخشی از زندگی است. این چیزی است که نمی توانید از آن اجتناب کنید. فقط با استفاده از دارو می توانید آن را بی حس کنید.
 • همه مشکلاتی که ما داریم، مشکلات عاطفی هستند. اگر یاد بگیریم احساسات خود را کنترل کنیم، احساس خیلی بهتری خواهیم داشت.


بیوگرافی مارک منسون

مارک منسن (به انگلیسی: Mark Manson) بلاگر و نویسنده خودیاری آمریکایی است. او از سال ۲۰۱۹ سه کتاب نوشته است که از میان آن‌ها ۲ کتاب «هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها» و «اوضاع خیلی خراب است» به لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک‌تایمز راه پیدا کرده است. 


مارک منسن در آستین تگزاس بزرگ شده، اما برای ادامه تحصیل به بوستون مهاجرت کرده و از دانشگاه بوستون فارغ‌التحصیل شده است. مارک منسن اولین بلاگش را در زمینه راه‌های آشنایی با دیگران در سال ۲۰۰۸ ایجاد کرده است. در سال ۲۰۱۰ هم وبلاگی ساخت در زمینه توصیه‌های عمومی به مردان برای داشتن زندگی بهتر. منسن اولین کتابش را در زمینه راه‌های جذب زنان از طریق صداقت نوشت. مخاطب این کتاب همانطور که از موضوعش بر می‌آید بیشتر مردان بود. منسن این کتاب را به صورت ناشرمولف منتشر کرد. اما کتاب دومش، یعنی هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها به سرعت در ۶ دسته از لیست پرفروش‌های نیویورک‌تایمز قرار گرفت. 


خرید کتاب همه چی به فنا رفته با ترجمه هیوا کامجو  (ترجمه اصلی)

با تخفیف ویژه


فهرست مطالب کتاب

فصل اول

 حقیقت تلخ
چه طور می‌توانم کمکتان کنم؟
پارادوکس پیشرفت


فصل دوم

 کنترل نفس، یک توهم است
فرضیه باستانی
شما دو مغز دارید و این دو مغز، در برقراری ارتباط با یکدیگر، بسیار ضعیفند
اتومبیل حماقت
نامه‌ای سرگشاده به ذهن متفکر


فصل سوم

 قوانین نیوتون در هیجانات
قانون اول هیجان نیوتون
قانون دوم هیجان نیوتون
قانون سوم هیجان نیوتون
گرانش هیجانی


فصل چهارم

چه طور به تمام رویاهای خود حقیقت ببخشیم
چگونه آئین خاص خود را داشته باشیم
آیین‌های روحانی
آیین‌های ایدئولوژیک
آیین‌های بین فردی
چگونه آیین خاص خود را داشته باشیم


فصل پنجم

 امید به فنا رفته
تاریخچه مختصر جهان، از دید نیچه
جعبه پاندورا
Amor Fati


بخش دوم:
همه‌چیز به‌فنا رفته


فصل ششم

 فرمولی برای بشریت
رشد، چگونه انجام می‌شود
چگونه یک بزرگسال باشیم
چرا ما رشد نمی‌کنیم
تنها قانون برای زندگی
بحران مدرن بلوغ


فصل هفتم

 درد، ثابتی جهانیست
حرکت به سرعت درد
تنها انتخاب زندگی
درد یک ارزش است.


فصل  هشتم

 اقتصاد احساسات
دنیا را احساسات، می‌گرداند
آزادی جعلی
آزادی واقعی
پیش‌گویی افلاطون


فصل نهم

 آیین نهایی
ما الگوریتم‌های بدی هستیم.
اگر جرأت کنم...


خرید کتاب همه چیز به فنا رفته ترجمه زهرا آلوشی