معرفی بهترین رمان های جهان

حتما برای خرید کتاب، به‌ خصوص رمان های خارجی که معمولا از اسم و جلد کتاب ها به مانند کتاب های ژانرهای دیگر نمی توان از محتوای کتاب سر در آورد و حتما در آن لحظه سوال‌ های بسیاری برایتان پیش می آید: چه کتابی بخرم؟ از چه نویسنده‌ ای؟ چه کتاب‌هایی ارزش مطالعه دارند و اصلاً آثار مهم ادبیات جهان کدام‌ ها هستند؟ داوران مجله‌ ی تایم صد رمان برتر جهان را از میان کتاب‌ های انگلیسی زبان که در سال‌های ۱۹۲۳ تا ۲۰۰۵ منتشر شده‌اند انتخاب و منتشر کرده‌اند. ما این در این مقاله فهرستی از کتاب ها تهیه کرده ایم که می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد. چرا که برخی از  کتاب‌ های کمتر شناخته شده را هم در نظر گرفته‌ اند. متاسفانه بخشی از کتاب‌های این لیست  تاکنون به زبان فارسی ترجمه نشده‌اند. نکته مهم دیگر درباره این لیست این است که کتاب‌ها بدون هیچ اولویت و امتیازی در این لیست قرار گرفته‌اند.


کتاب بر  باد رفته

کتاب بر باد رفته نویسنده: مارگارت میچل مترجم: الهام رحمانی

بر باد رفته

نویسنده: مارگارت میچل

مترجم: الهام رحمانی

مارگارت میچل برای این رمانِ عاشقانه‌ی بی‌نظیر جایزه‌ی ادبی نوبل سال ۱۹۳۷ را دریافت نمود. ویکتور فلمینگ نیز برمبنای آن فیلمی ساخت که در سراسر جهان رکورد فروش را شکست.

می توانید معرفی این کتاب را در یادداشت «۲۰ رمان عاشقانه برای دوران عاشقی» نیز بخوانید.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم اگر به رمان‌های تاریخی علاقه دارید، یادداشت «معرفی بهترین رمان‌های تاریخی» را هم بخوانید.


گتسبی بزرگ

گتسبی بزرگ نویسنده: اسکات فیتز جرالد مترجم: رضا رضایی

کتاب گتسبی بزرگ

نویسنده: اسکات فیتز جرالد

چاپ اول گتسبی بزرگ در سال ۱۹۲۵ موفقیت چندانی کسب نکرد و فیتزجرالد، در حالی‌که خودش و این رمان را شکست خورده می‌دانست در سال ۱۹۴۰ درگذشت. بعد از جنگ جهانی دوم، در سال‌های ۱۹۴۵ و ۱۹۵۳ تجدید چاپ شد. بلافاصله خوانندگان و طرفداران بی‌‌شماری یافت. در سال ۱۹۹۸، هیئت دبیران “مادرن لایبرری”، گتسبی بزرگ را بهترین رمان آمریکایی قرن بیستم و دومین رمان برتر انگلیسی زبان این قرن اعلام کرد.


کتاب ۱۹۸۴

کتاب ۱۹۸۴ نویسنده: جرج اورول

۱۹۸۴

نویسنده: جرج اورول

کتاب درباره‌ی‎ زندگی فردی به نام وینستون اسمیت است که در زمان حکومتی زندگی می‎کند که از هیچ تلاشی برای ساختن عدالت فرو گذار نیست. اما چه عدالتی؟ سراسر شهر پر است از عکس برادر بزرگ که باید همه به او احترام بگذارند. همه‌ی رفتارها زیر نظر است حتی صفحه‌ی تلویزیونی که در خانه‌هاست هر لحظه رفتار آن‌ها را ضبط می‎کند.


کتاب مزرعه‌ی حیوانات (قلعه حیوانات)

کتاب مزرعه‌ی حیوانات (قلعه حیوانات) جورج ارول

مزرعه‌ی حیوانات

نویسنده: جرج اورول

داستان درباره‌ی گروهی از جانوران اهلی است که در اقدامی آرمان‌گرایانه و انقلابی، صاحب مزرعه (آقای جونز) را از مزرعه‌اش فراری می‌دهند تا خود اداره‌ی مزرعه را به‌دست گرفته و «برابری» و «رفاه» را در جامعه‌ی خود برقرار سازند. رهبری این جنبش را گروهی از خوک‌ها به‌دست دارند، ولی پس از مدتی این گروه جدید نیز به رهبری خوکی به نام ناپلئون همچون آقای جونز به بهره‌کشی از حیوانات مزرعه می‌پردازند و هرگونه مخالفتی را سرکوب می‌کنند.


کتاب تبصره‌ی ۲۲

کتاب تبصره‌ی ۲۲ نویسنده: جوزف هلر

تبصره‌ی ۲۲

نویسنده: جوزف هلر

مترجم: احسان نوروزی

نشر چشمه

رمانی است به‌سبک کمدی سیاه که داستان آن از دیدگاه افراد مختلف با زمانی گذرا بیان شده‌است. وقایع این رمان مربوط به سال‌های ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۴ جنگ جهانی دوم می‌باشد و دیدگاه انتقادی به عملیات‌های بروکراتیک دارد.


کتاب کشتن مرغ مینا

کشتن مرغ مینا نویسنده: هارپر لی مترجم: فخرالدین میررمضانی

کشتن مرغ مینا

نویسنده: هارپر لی

مترجم: فخرالدین میررمضانی

انتشارات امیرکبیر

رمان کشتن مرغ مینا از زبان دخترِ وکیلِ سفیدپوستی به‌نام «اتیکاس فینچ» روایت می‌شود که دفاع از جوانِ سیاه‌پوستی را که به اتهام ناروایِ تجاوز به یک دخترِ سفیدپوست در شهرِ کوچک «میکوم» محاکمه می‌شود، به‌عهده می‌گیرد. مردم این شهر در رمان، مردمی خودپسند و نژادپرست معرفی شده‌اند. اتیکاس فینچ، با قدرت و بی‌باکی از عدالت و انسانیت دفاع کرده و در مقابل تعصب، نفرت و خشونتِ نژادی و ریاکاری مردم می‌ایستد.


کتاب خانم دالاوی

کتاب خانم دالاوی نویسنده: ویرجینیا وولف مترجم: خجسته کیهان

خانم دالاوی

نویسنده: ویرجینیا وولف

مترجم: خجسته کیهان

انتشارات نگاه

وولف این رمان برتر جهان را به شیوه‌ی سیال ذهن نوشته و پیوسته بین زمان حال و گذشته‌ی شخصیت‌ها در حرکت است. داستان از زبان کلاریسا دالاوی، روایت می‌شود و خواننده احساس می‌کند پابه‌پای راوی در خیابان‌های لندن گام برمی‌دارد، آدم‌ها و محله‌های شهر را می‌بیند و افکار و احساسات او را در آهنگی موزون به‌هم می‌آمیزد.


کتاب ناطور دشت (ناتور دشت)

کتاب ناطور دشت (ناتور دشت)

ناطور دشت (ناتور دشت)

نویسنده: جی. دی. سلینجر

شخصیت اصلی رمان، هولدن کالفیلد، نوجوانی ۱۷ ساله‌ است. او در جایی شبیه مرکز توانبخشی یا مرکز درمانی و یا چیزی شبیه به این است که قصد دارد چند روز از زندگی مزخرفش را در کریسمس پارسال برای روانکاو خود تعریف کند.


کتاب خوشه‌های خشم

کتاب خوشه‌های خشم نویسنده: جان اشتاین‌بک

خوشه‌های خشم

نویسنده: جان اشتاین‌بک

این رمان در محکومیت بی‌عدالتی، روایت سفر طولانی یک خانواده‌ی تنگدست آمریکایی است که به امید زندگی بهتر، از ایالت اوکلاهما به کالیفرنیا مهاجرت می‌کنند. اما اوضاع آن‌گونه که آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند پیش نمی‌رود. اتفاقات این رمان در دهه‌ی ۱۹۳۰ میلادی و در سال‌های پس از بحران اقتصادی بزرگ آمریکا روی می‌دهد.


کتاب خشم و هیاهو

کتاب خشم و هیاهو نویسنده: ویلیام فاکنر مترجم: ب‍ه‍م‍ن‌ ش‍ع‍ل‍ه‌ور

خشم و هیاهو

نویسنده: ویلیام فاکنر

مترجم: ب‍ه‍م‍ن‌ ش‍ع‍ل‍ه‌ور

خصوصیت برجسته‌ی خشم و هیاهو شاهکار ویلیام فاکنر که جایزه‌ی نوبل ادبی را برای نویسنده‌اش به همراه آورد، استفاده از چهار نگاه مختلف در روایت فروپاشی خانواده‌ای به‌نام «کامپسون» است.


کتاب یک پرتقال کوکی

کتاب یک پرتقال کوکی نویسنده: استنلی کوبریک مترجم: محمدمهدی فیاضی‌کیا

یک پرتقال کوکی

نویسنده: استنلی کوبریک

مترجم: محمدمهدی فیاضی‌کیا

انتشارات افراز

رمان آینده‌نگر و علمی تخیلی پرتقال کوکی، ماجراهای الکس پانزده ساله را شرح می‌دهد. او سردسته‌ی یک گروه خلافکار است که در جیب‌بری و دزدی، ضرب و شتم و تجاوز به افراد بی‌خانمان لندن تبحر خاصی دارند. بر اساس این رمان فیلمنامه‌ای به قلم استنلی کوبریک نوشته شده است.


کتاب برفک

کتاب برفک نویسنده: دان دلیلو مترجم: پیمان خاکسار

برفک

نویسنده: دان دلیلو

مترجم: پیمان خاکسار

نشر چشمه

کتاب سرشار از حسّی خانه‌‌براندازانه است که گاه ساعت‌ها آدمی را به خود مشغول می‌کند. سر و صدای سفید حول گفت‌وگو و اتفاقاتی جالب پیرامون زن و شوهری می‌گردد که اتفاقاً هر دو استاد دانشگاه‌اند.

کتاب بازگشت شاه (جلد ۳ از ارباب حلقه‌ها)

کتاب بازگشت شاه (جلد ۳ از ارباب حلقه‌ها) نویسنده: جی. آر. آر. تالکین مترجم: رضا علیزاده

بازگشت شاه (جلد ۳ از ارباب حلقه‌ها)

نویسنده: جی. آر. آر. تالکین

مترجم: رضا علیزاده

انتشارات روزنه

رمانی معروف که یکی از ۱۰۰ رمان برتر جهان است. رمانی به سبک خیال‌پردازی حماسی که طی ۱۲ سال از ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۹ نگارش شده‌است. از زمان نگارش کتاب تاکنون ارباب حلقه‌ها بارها تجدید چاپ و ترجمه شده و دو تولید سینمایی بر مبنای این داستان انجام شده‌است.

کتاب مرگ سراغ اسقف اعظم می‌آید

کتاب مرگ سراغ اسقف اعظم می‌آید نویسنده: ویلا کاتر مترجم: سلما رضوان‌جو

مرگ سراغ اسقف اعظم می‌آید

نویسنده: ویلا کاتر

مترجم: سلما رضوان‌جو

نشر شورآفرین

موضوع این رمان برتر درباره‌ی نخستین اسقف نیومکزیکو، ژان‌ماریه لاتور و دستیارش ژوزف ویان در دهه‌ی ۱۸۵۰ میلادی است که با دو قاطرشان، آنجلیکا و کانتنو، سراسر سرزمین های غربی آمریکا‌ـ‌نیومکزیکو را برای تبلیغ و گسترش آیین مسیحیت جست‌وجو می‌کنند. کاتر، این رمان را براساس زندگی واقعی دو مبلغ مذهبی کاتولیک، اسقف لامی و دستیارش نوشته است.


کتاب روایت یک مرگ در خانواده

کتاب روایت یک مرگ در خانواده نویسنده: جیمز ایجی مترجم: شیرین معتمدی

روایت یک مرگ در خانواده

نویسنده: جیمز ایجی

مترجم: شیرین معتمدی

نشر شورآفرین

این رمان بازخوانی ماجرای کودکی جیمز روفاس ایجی در ناکسویلِ تنسی، آمریکای ۱۹۱۵ است و زیبایی و درام‌گونگی ساده یک شعر مردمی را دارد. نویسنده از زاویه‌ دید سوم‌شخص محدود به اعضای خانواده، در چهل‌وهشت ساعت‌ ـاز یک روز پیش از مرگ مرگ جی تا ‌روز مرگِ جی‌ـ روایتگر «مرگ» و «زندگی» در «خانواده» است.


کتاب شیر ساحره و کمد لباس (ماجراهای نارنیا، جلد دوم)

کتاب شیر ساحره و کمد لباس (ماجراهای نارنیا، جلد دوم)

شیر ساحره و کمد لباس (ماجراهای نارنیا، جلد دوم)

نویسنده: سی.اس لوئیس

مترجم: پیمان اسماعیلیان

انتشارات قدیانی

رمانی با درون‌مایه جادو که در لیست ۱۰۰ رمان برتر جهان قرار دارد. این رمان یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین رمان‌های تاریخ به حساب می‌آید. زمانی چهار تا بچه بودند به اسم‌های پیتر، سوزان، ادموند و لوسی. داستان درباره‌ی اتفاقی است که وقتی آن‌ها را هنگام جنگ به بیرون از لندن فرستادند برایشان رخ داد. این داستان بن‌مایه فیلم سینمایی افسانه نارنیاست.

کتاب سالار مگس‌ها

کتاب سالار مگس‌ها نویسنده: ویلیام گلدینگ مترجم: حمید رفیعی

سالار مگس‌ها

نویسنده: ویلیام گلدینگ

مترجم: حمید رفیعی

انتشارات بهجت

ویلیام گلدینگ، نویسنده‌ی انگلیسی و برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات در این کتاب لزوم حاکمیت قانون در جوامع انسانی را به تصویر می‌کشد. هواپیمای حامل بچه‌های یک مدرسه در نزدیکی جزیره‌ای متروکه سقوط می‌کند. آن‌ها بدون سرپرست موظف به اداره‌ی خودشان می‌شوند. پس از مدت کوتاهی گروه قانون‌گریز با توسل به اهرم‌های زر و زور و تزویر جمعیت را به سوی توحش می‌کشند.

کتاب در جاده (روایت جاودان سلطان نویسندگان نسلِ بیت)

کتاب در جاده (روایت جاودان سلطان نویسندگان نسلِ بیت) نویسنده: جک کرواک مترجم: یاشین آزاد‌بیگی

در جاده (روایت جاودان سلطان نویسندگان نسلِ بیت)

نویسنده: جک کرواک

مترجم: یاشین آزاد‌بیگی

کتاب کوله پشتی

رمان روایت سفر اُدیسه‌وار جوانی به نام سالواتوره پارادایز (سَل، سَلی) است. نویسنده‌ای که پس از جدایی از همسرش، سرخورده و افسرده، بر آن می‌شود تا دلش را به دست جاده‌های آمریکا بسپارد و می‌کوشد از این طریق معنا و مفهومی برای زندگی پوچ خویش بیابد.


کتاب قدرت و جلال

کتاب قدرت و جلال نویسنده: گراهام گرین مترجم: هرمز عبداللهی

قدرت و جلال

نویسنده: گراهام گرین

مترجم: هرمز عبداللهی

نشر چشمه

گروهی شبه نظامی موسوم به سرخ‌جامگان، کنترل ناحیه‌ای دورافتاده و فقیرنشین در جنوب مکزیک را به‌دست گرفته‌اند. اعتقاد به خدا غیرقانونی اعلام شده، کشیش‌ها به شکلی سازمان یافته، تحت تعقیب قرار گرفته و کشته می‌شوند. حالا، آخرین کشیشِ جان به در برده، در حال فرار از مرگ است.


کتاب آتش کم‌ فروغ

کتاب آتش کم‌ فروغ نویسنده: ولادیمیر ناباکوف مترجم: بهمن خسروی

آتش کم‌ فروغ

نویسنده: ولادیمیر ناباکوف

مترجم: بهمن خسروی

انتشارات نسل نواندیش

ناباکوف در این اثر پیچیده و تودرتو دنیایی خیالی را به تصویر می‌کشد که برای تفسیر و درک آن باید با تاریخ فروپاشی شوروی و حوادث بعد از آن آشنایی داشت. از آن دست کارها که احتیاج به چند بار خواندن دارد و خواننده‌ی دقیق با هر بار خواندن، به اندیشه‌های تازه برمی‌خورد.


کتاب همه چیز از هم می‌پاشد

کتاب همه چیز از هم می‌پاشد نویسنده: علی هداوند

همه چیز از هم می‌پاشد

نویسنده: علی هداوند

کتاب نشر نیکا

همه چیز از هم می‌پاشد» یک رمان مدرن آفریقایی اثر «چینوا آچه‌به»، نویسنده اهل نیجریه است که به بیش از پنجاه زبان ترجمه شده و بیش از هشت میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به‌فروش رسیده است. کتابی که یکی از ۱۰۰ رمان برتر جهان است. در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:
«این ماجراها به چندین سالِ پیش برمی‌گشت، وقتی که او جوان بود. انوکایِ پابه‌سن‌گذاشته، ناتوان و درمانده و فقیر بود و زن و بچه‌اش زندگی بخور و نمیری را می‌گذراندند. وضع زندگی انوکا مایه‌ی مضحکه‌ی خاص و عام شده بود. قسم خورده بودند دیگر یک کوری هم به او قرض ندهند چون هیچ‌وقت بدهی‌هایش را پس نمی‌داد. اما انوکا همیشه در بیشتر قرض گرفتن و افزودن بر بدهکاری‌هایش موفق می‌شد.»

کتاب خورشید همچنان می‌دمد

کتاب خورشید همچنان می‌دمد نویسنده: ارنست همینگوی مترجم: احسان لامع

خورشید همچنان می‌دمد

نویسنده: ارنست همینگوی

مترجم: احسان لامع

انتشارات نگاه

داستان این رمان که یکی از ۱۰۰ رمان برتر جهان است، درباره‌ی مسافرت گروهی آمریکایی و انگلیسی مقیم فرانسه به اسپانیا برای تماشای فستیوال گاوبازی پامپلونا است. راوی داستان مردی است که براثر زخمی از دوران جنگ جهانی اول، عقیم شده ‌است. وجود یک زن زیبای مطلقه در این گروه موجب رقابتی عاشقانه و درگیری بین اعضا می‌شود.

کتاب به سوی فانوس دریایی

کتاب به سوی فانوس دریایی نویسنده: ویرجینیا وولف مترجم: خجسته کیهان

به سوی فانوس دریایی

نویسنده: ویرجینیا وولف

مترجم: خجسته کیهان

انتشارات نگاه

به سوی فانوس دریایی یکی از معروف‌ترین آثار ویرجینیا وولف است  که در لیست ۱۰۰ رمان برتر جهان قرار گرفته است. حال و هوای این رمان برتر جهان مثل یک تعطیلات خانوادگی در عین حال شاد و غمگین است و در قالب همان خانواده بیان می‌شود، ولی حس مصیبتی در آن جاری است که در قالب مبارزه هر فرد برای زنده ماندن، تأکید بر فردیت و اشتیاق برای عشق بی‌قید و شرط به تعادل می‌رسد.

کتاب هرگز رهایم مکن

کتاب هرگز رهایم مکن نویسنده: کازوئو ایشی گورو مترجم: سهیل سُمّی

هرگز رهایم مکن

نویسنده: کازوئو ایشی گورو

مترجم: سهیل سُمّی

ناشر:آوانامه

رمانی عاشقانه، علمی‌ـ‌تخیلی و با نگاهی فلسفی به مقوله‌ی زندگی است. در سال ۲۰۰۵ نامزد جایزه‌ی «من بوکر» و در سال ۲۰۰۶ نامزد جایزه‌ی «آرتور سی کلارک» شد. در سال ۲۰۱۰ به کارگردانی مارک رومانک، با همین نام از سوی هالیوود دستمایه‌ی اقتباس سینمایی قرار گرفت.

کتاب آدمکش کور

کتاب آدمکش کور نویسنده: مارگارت اتوود مترجم: شهین آسایش

آدمکش کور

نویسنده: مارگارت اتوود

مترجم: شهین آسایش

ناشر:انتشارات آوانامه

مارگارت اتوود خالق داستان معروف سرگذشت ندیمه با اثری دیگر خود را در زمره نویسندگان  ۱۰۰ رمان برتر جهان قرار دهد. آدم‌کش کور در سال ۲۰۰۰ توانست جایزه‌ی من بوکر را نصیب مارگارت اتوود کند. پشت جلد این کتاب آمده است:

«پابه‌پای سرنوشت خانواده‌ای که جنگ مستقیم و غیرمستقیم بر بادش می‌دهد، مردی ناشناس برای زنی ناشناس به روایت داستانی سوررئالیستی نشسته است. هر دو داستان در بزنگاهی با هم ترکیب می‌شوند و آدم‌کش کور را پدید می‌آورند؛ داستان کشندگانی که همان‌‌قدر هولناکند که دوست‌داشتنی و همان‌قدر ظالمند که مظلوم.»

کتاب اعلان قرعه‌ی ۴۹

کتاب اعلان قرعه‌ی ۴۹ نویسنده: تامس پینچن مترجم: طهورا آیتی

اعلان قرعه‌ی ۴۹

نویسنده: تامس پینچن

مترجم: طهورا آیتی

ناشر: نشر چشمه

اطلاعات بیشتر و دانلود

پینچن در این رمان به خوبی نشان داده است که چگونه تاریخِ معیار در جهت استثمار طبقات فرودست در ایالات متحده به‌کار گرفته شده، و چگونه تلاش فردی و گروهی شخصیت‌ها در جهت بازسازی واقعیت، هویت و نقشی جدید به آنان می‌بخشد.

کتاب سلاخ‌خانه شماره پنج

کتاب سلاخ‌خانه شماره پنج نویسنده: کورت ونه‌گات مترجم: طاهره عباسی

سلاخ‌خانه شماره پنج

نویسنده: کورت ونه‌گات

مترجم: طاهره عباسی

ناشر : آوانامه

عنوان فرعی کتاب «جنگ صلیبی کودکان» است  که به واقعه‌ای تاریخی در دوران جنگ‌های صلیبی اشاره دارد. شخصیت اصلی این کتاب «بیلی پیل گریم»، سرباز آمریکایی است که در زمان جنگ جهانی دوم در شهر «درسدن» حضور دارد و در زمان بمباران، در سلاخ‌خانه‌ای در زیرزمین پناه می‌گیرد.

کتاب جاده انقلابی

کتاب جاده انقلابی نویسنده: ریچارد ییتس مترجم: فرناز حائری

جاده انقلابی

نویسنده: ریچارد ییتس

مترجم: فرناز حائری

ناشر : نشر برج

کتاب روایتگر زندگی یک زوج خوشبخت است که در دهه‌ی پنجاه میلادی قرن بیستم در ایالت کانکتیکات (جاده رولوشنری) زندگی می‌کنند. این زوج به تدریج احساس می‌کنند که در زندگی زناشویی گرفتار شده‌‌اند و شادمانی مورد نظرشان را نیافته‌اند و…

کتاب ماجراهای اوگی مارچ اثر سال بلو

کتاب ماجراهای اوگی مارچ اثر سال بلو

این رمان تربیتی، داستان اوگی پسری یهودی‌ـ‌آمریکایی است که در شیکاگو متولد می‌شود. در سال‌های رکود بزرگ رشد می‌کند. او در جوانی به سفرهای زیادی در مکزیک و اروپا می‌پردازد. شغل‌ها، روابط عاشقانه و خصوصیات شخصیتی متفاوتی را تجربه می‌کند.

کتاب تمام مردان شاه اثر رابرت پن وارن

کتاب تمام مردان شاه اثر رابرت پن وارن

راوی این داستان شخصی است به نام جک بوردن، یک خبرنگار سیاسی که آمده تا به‌عنوان دست راست فرمانده استارک (یکی از سیاستمداران جنوب آمریکا در دهه‌ی ۱۹۳۰ میلادی) کار کند. در طول رمان مسیر زندگی حرفه‌ای و سیاسی استارک با داستان جک بوردن بازتابی فلسفی به خود گرفته و به‌گونه‌ای شامل دو داستان می‌شود، داستان ویلی استارک و داستان جک بوردن.

کتاب تراژدی آمریکایی اثر تئودور درایزر

کتاب تراژدی آمریکایی اثر تئودور درایزر ترجمه:سعید باستانی

تراژدی آمریکایی اثر تئودور درایزر

ترجمه:سعید باستانی

ناشر:هاشمی

تراژدی آمریکایی یکی از بهترین رمان های جهان که داستان جوان فقیری است که برای کار به شهر دیگری می‌رود. در آن‌جا با دختر کارگری به نام آلیس آشنا می‌شود و با او رابطه عاطفی برقرار می‌کند.

ملاقات در سامرا اثر جان اوهارا

کتاب ملاقات در سامرا اثر جان اوهارا ترجمه:نیالا نصیراوغلی

ملاقات در سامرا اثر جان اوهارا

ترجمه:نیالا نصیراوغلی

ناشر:شورآفرین

در دسامبر سال ۱۹۳۰ و درست قبل از کریسمس، بیش‌تر مردم شهری به نام گیبسویل در پنسیلوانیا، مشغول رقص و خوش‌گذرانی هستند. در مرکز طبقه‌ی اشرافی اجتماع، جولیان و کارولین انگلیش قرار دارند. اما جولیان در یک لحظه، ناگهان از اجتماع دل می‌کند و وارد قهقرای انزوا و خودتخریب‌گری می‌شود.ملاقات در سامرا یکی از ۱۰۰ رمان برتر جهان است که به فارسی فقط یک بار ترجمه شده و بسیار نایاب است.

کتاب خدایا آن‌جایی؟ منم، مارگارت اثر جودی بلوم

 خدایا آن‌جایی؟ منم، مارگارت اثر جودی بلوم

مترجم:مهری محمودی

ناشر:قطره

داستان این رمان برتر جهان درباره‌ی دختر دوازده ساله‌ای به نام مارگارت است، که با پدر و مادرش از نیویورک به حومه‌ی شهر نقل مکان کرده است و برای پیدا کردن دوست‌های جدید و سازگاری با محیط تازه استرس دارد.

کتاب فروشنده اثر برنارد مالامود

کتاب فروشنده اثر برنارد مالامود ترجمه:محمد کریمی

فروشنده اثر برنارد مالامود

ترجمه:محمد کریمی

موریس مردی دلسوز و رازدار است که با همسرش، آیدا، در طبقه‌ی بالای مغازه بقالی‌اش زندگی می‌کند. کسب‌وکار موریس از رونق می‏‌افتد و آیدا اصرار دارد موریس مغازه را بفروشد، ولی مغازه خریدار ندارد. در همان زمان موریس متوجه ماجرای عجیبی می‌شود.

کتاب دو پرنده در شنا فلن اوبراین

دو پرنده در شنا فلن اوبراین

این رمان کهه یکی از بهترین رمان های جهان است، درواقع ترکیبی از تخیل و زندگی‌نامه‌ی خود‌نوشت است که در بخش‌هایی از رمان با بازگو کردن زندگی دانش‌آموزی ارائه می‌شود. دو پرنده در شنا، در زمره نوع خاصی از طنز قرار می‌گیرد که اوبراین آن را از طریق ادبیات مدرن، در معرض دید قرار داده است.این رمان تاکنون به زبان فارسی ترجمه نشده است.

کتاب تاوان اثر ایان مک ایوان

تاوان 

نویسنده: ایان مک ایوان

ترجمه:مصطفی مفیدی 

ناشر:نشر مروارید

یکی از نقاط مشترک رمان‌های روانشناسانه‌ی مک‌یوون، پرداختن به وقایع هولناک و تکان‌دهنده و تصمیمات در ظاهر درک‌ناپذیر از جانب شخصیت‌هایش است. توصیف‌های خونسردانه و عاری از احساسات او از شرایط مهیب، در همان سال‌های اول برای او لقب «ایان مخوف» را به‌همراه داشت. او در سال ۱۹۹۸ به خاطر کتاب آمستردام موفق به دریافت جایزه‌ی ادبی من بوکر شد.

کتاب عشق اثر تونی موریسون

عشق

نویسنده:تونی موریسون

موریسون با ماهیت عشق برخوردی شجاعانه داشته است. وجود فضاهای قابل توجه و ادراک عمیق او از موقعیت‌ها، روابط انسان‌ها و حالات درونی‌شان، نگاهی بسیار تازه به عشق، این مفهوم قدیمی بخشیده است.این رمان در ایران توسط ناشران مختلف چاپ شده است.

کتاب داستان های برلین (خدا حافظ برلین) اثر کریستوفر ایشروود

کتاب داستان های برلین (خدا حافظ برلین) اثر کریستوفر ایشروود

داستان های برلین (خدا حافظ برلین)

نویسنده: کریستوفر ایشروود

مترجم:آرش طهماسبی

تقریباً در هر صفحه از این کتاب رویدادهای خارق‌العاده، تراژیک و مضحک با استادی تمام در کنار هم تلفیق می‌شوند. این جلوه‌ها از برلین در روزهای اندکی پیش از روی کارآمدن رژیم هیتلر، تصویری از تاریخ ارائه می‌دهد.

کتاب خواب گران اثر ریموند چندلر

کتاب خواب گران نویسنده:ریموند چندلر مترجم:قاسم هاشمی نژاد

خواب گران

نویسنده:ریموند چندلر

مترجم:قاسم هاشمی نژاد

این رمان را می‌توان شاهکار «مهندسی رمان» دانست. چندلر به‌ جای معمای یک قتل، از شبکه‌ی درهم پیچیده‌ ای از جنایات و خلافکارها به‌عنوان هسته‌ ی مرکزی داستان استفاده می‌کند. او چنان ماهرانه وقایع را چفت و بست می‌کند که تا صفحه‌ی آخر کتاب تعلیق آن حفظ می‌شود و داستان یک لحظه از تک و تا و نفس‌گیری نمی‌افتد.

کتاب نصف‌ النهارِ خون اثر کورمک مک کارتی

کتاب نصف‌النهارِ خون اثر کورمک مک کارتی ترجمه مجید یزدانی

نصف‌النهارِ خون

نویسنده:کورمک مک‌ کارتی

ترجمه:مجید یزدانی

ناشر:نشر چشمه

داستانی پر از خون و خون‌ریزی درباره‌ی یک گروه از تبهکاران وحشی در جنوب غربی آمریکا. مک‌کارتی با این رمان مورد توجه عموم خوانندگان قرارگرفت.

کتاب دیدار مجدد از برایدزهد اثر اِوِلین وو

دیدار مجدد از برایدزهد 

نویسنده: اِوِلین وو

ترجمه:سهیل سمی

این رمان جذاب مخاطب را با خود وارد دنیای اشراف‌زادگان و ثروتمندان انگلیسی در واپسین روزهای قدرت امپراطوری بریتانیا می‌کند. داستان شیفتگی چارلز رایدر نسبت به خانواده‌ی مارچمین و نابودی فزاینده‌ی دنیای اشرافی آن‌ها را روایت می‌کند.

کتاب پل سن لوئیس ری اثر تورنتون وایلدر

کتاب پل سن لوئیس ری  نویسنده:تورنتون وایلدر مترجم:علیرضا دوراندیش

پل سن لوئیس ری 

نویسنده:تورنتون وایلدر

مترجم:علیرضا دوراندیش

روز جمعه، بیست جولای ۱۷۱۴، بهترین و بزرگ‌ترین پل در تمام کشور پرو شکست و پنج مسافر به خلیج زیر پل پرتاب شدند. رمان پل سن لوئیس ری، درون مایه‌ای فلسفی عرفانی دارد و یکی از برجسته‌ترین موفقیت‌های ادبیات داستانی آمریکا است.

کتاب خواب صدایش کن اثر هنری روث

 خواب صدایش کن

نویسنده: هنری روث

این رمان درباره‌ی پسر جوانی به نام دیوید است که در اوایل قرن بیستم در روستاهای یهودی‌نشین شهر نیویورک زندگی می‌کند.این کتاب تاکنون در ایران و بسیاری از کشورهای جهان چاپ نشده است.

اعترافات نات ترنر اثر ویلیام استایرن

نات ترنر سیاه‌پوستی آفریقایی‌تبار بود که در ۱۸۰۰ در ساوث‌همپتونِ ایالت ویرجینیا در آمریکا زاده شد. تعصبات مذهبی او سبب شد تا گمان کند خدا او را برگزیده است تا مردمش را از اسارت و بردگی رهایی بخشد.اصلاحات اثر جاناتان فرانزن

تمرکز این رمان روی خانواده‌ای پنج‌نفره است که اعضایش در گیرودار ازدواج‌هایی شکست‌خورده، روابط خانوادگی‌ای پرتنش و زندگی حرفه‌ای ناموفق گرفتارند.

رقص با موسیقی زمان اثر آنتونی پاول

این کتاب دوازده قسمتی، به‌طور خارق‌العاده‌ای جاه‌طلبانه و کل‌نگراست و جزییات زندگی‌ها و روابط چندین شخصیت متفاوت ـ‌بیش‌تر هم متعلق به طبقه متوسط جامعه هستند‌ـ را در قرن بیستم نشان می‌دهد.

روز ملخ اثر ناتانیل وست

این رمان کلاسیک، حاصل تجارب ناتانیل وست در هالیوود است. کتابی که با وجود اینکه جزوه ۱۰۰ رمان برتر جهان است به فارسی ترجمه نشده است.

مرگ قلب اثر الیزابت بوئن

در ابتدای رمان «پورتیا» در سن شانزده سالگی در دهه‌ی ۱۹۳۰ میلادی، به‌سوی لندن راه می‌افتد، تا با برادر و خواهر ناتنی خویش زندگی کند. تلخی برباد رفتن دوران نوجوانی؛ هوس، سوءِتفاهم، ضعف عاطفیِ دوران بلوغ، و تلخی معصومانه‌ی مورد خیانت واقع شدن، با طنز و طعنه درون‌مایه‌ی این کتاب است.

رستگاری اثر جیمز دیکی

یک شوخی و انحراف در برنامه‌ی تعطیلات آخر هفته، چهار دوست را در قلمرو مردان وحشیِ کوه گرفتار می‌کند.

کتاب سربازان سگی اثر رابرت استون


داستان یک قرارداد هروئین است، تصویری بی‌رحمانه از آمریکا در پایان دوران ویتنام. سمی که مانند جنگ به خانه می‌آید تا یک چشم‌انداز اجتماعی جسورانه و سرسبز را آلوده کند.فالکونر اثر جان چیور

تم اصلی داستان تهی بودن احساسی و معنوی زندگی است. او رفتار و اخلاق مردم طبقه‌ی متوسط حومه‌ی آمریکا را با طنزی کنایه‌آمیز توصیف کرده که باعث می‌شود تصویر سیاه و تیره‌اش، نرم‌تر به‌نظر برسد.

کتاب زن ستوان فرانسوی اثر جان فاولز


«چارلز اسمیتسن» مردی موقر به «سارا وودراف»، معلمه‌ی سرخانه‌ای که محبوب فرانسوی اش او را فریب داده و رفته، دل می‌بازد. برمبنای این کتاب فیلمی به همین نام با کارگردانی کارل رایط ساخته شده است.

کتاب دفتر یادداشت طلایی اثر دوریس لسینگ


آنا، نویسنده‌ای بسیار موفق است. او اکنون چهار دفتر یادداشت مختلف دارد: یکی با جلد سیاه که خاطرات سال‌های گذشته‌اش را در آن می‌نویسد. یکی با جلد قرمز که دربردارنده‌ی زندگی سیاسی و سرخوردگی‌اش از کمونیسم است. دیگری با جلد زرد که رمانی از برش‌های زندگی خودش است. در دفتر یادداشت با جلد آبی، خاطرات و اتفاقات روزانه‌اش را ثبت می‌کند.

کتاب برو به کوه‌ها بگو اثر جیمز بالوین

این کتاب، نقش کلیسای مسیحی را در جامعه‌‌ی آفریقایی‌ـ‌آمریکایی‌ها بررسی می‌کند.

کتاب رنگین‌کمان جاذبه اثر توماس پینچن

رمانی پیچیده‌ با تعداد زیادی شخصیت است. داستان در اروپا و اواخر جنگ جهانی دوم، حول محور طراحی، تولید و پرتاب موشک‌های وی-۲ در ارتش آلمان می‌گذرد.

کتاب مشتی غبار اثر اولین وو

داستان کتاب، به هم خوردن ازدواجی اشرافی در لندن را به تصویر می‌کشد که در آن، زنی دردسرساز، حوصله‌اش از زندگی خود سرمی رود و دلباخته‌ی شخصی دیگر می‌شود. اولین وو، در رمانی که تراژدی، کمدی و کنایه‌هایی گزنده را با هم ترکیب می‌کند، به بی‌مسئولیتی‌ها و مشکلات نسلی دمدمی مزاج، بینِ دو جنگ جهانی می‌پردازد.

کتاب قلب، شکارچی تنها اثر کارسن مک کالرز

اولین رمان تحسین‌برانگیز کارسن مک کالرز زمانی به چاپ رسید که نویسنده تنها بیست و سه سال داشت. رمان او روایتگر زندگی جان سینگر، مردی کر و لال و تنهاست. او در جمع افرادی متضاد حضور دارد که رازهای خود را برایش می‌گشایند و سینگر،‌ زندگی ملال‌آور آن‌ها را چنان دگرگون می‌کند که هرگز به فکر خودشان هم نمی‌رسید.

کتاب جان کلام اثر گراهام گرین

اسکوبی، شخصیت اصلی رمان، افسری بسیار منضبط در یکی از کشورهای جنگ‌زده‌ی غرب آفریقاست. او برای به سفر فرستادن همسر بداخلاقش، مجبور به قرض گرفتن پول از اطرافیان می‌شود. اسکوبی، در غیاب همسرش، عاشق و شیدای بیوه‌ای جوان به اسم هلن شده و زندگی‌اش پس از این تجربه، به کلی تغییر می‌یابد.

کتاب هرتزوگ اثر سال بلو

داستانِ هرتزوگ استاد دانشگاهی روشن‌فکر است که همسر بسیار زیبا و جوانش مادلین به تازگی از او جدا شده. این موضوع شوک عاطفی بزرگی به هرتزوگ وارد نموده و تا حدودی او را از حالت تعادل خارج کرده است. بلو در سال ۱۹۷۶ برنده جایزه نوبل ادبیات شد.

کتاب خانه‌داری اثر مریلین رابینسون

کتاب خانه داری نویسنده:مریلین رابینسون مترجم:مرجان محمدی

خانه داری

نویسنده:مریلین رابینسون

مترجم:مرجان محمدی

ناشر:نشر چلچله

داستان دو خواهر یتیم، روت و لوسیل است که تحت سرپرستی اقوام مادر قرار می‌گیرند و بعد خاله‌ی آن‌ها که زنی عجیب و افسرده است. برای نگهداری‌شان به خانه‌ی مادری می‌آید. «مریلین رابینسون» نه تنها در آمریکا بلکه در تمام دنیا نویسنده‌ای است که او را به دلیل متانت و قدرت قلمش و توجه به موضوع دموکراسی شناخته‌اند.

کتاب خانه‌ای برای آقای بیسواس اثر و.س.نایپل

خانه ای برای آقای بیسواس را می‌توان تلاش مردی دانست که سرشت انقلابی ندارد. اما نیروهای عرف و عادت و افسانه و خرافات در روحش طغیان برمی‌انگیزد. آقای بیسواس هر چند با خانواده‌ای وصلت کرده، با آن‌ها یگانه نمی‌شود و راه و روش سنتی و معهودشان را دنبال نمی‌کند. خوش ندارد به آنان خدمت کند و می‌ترسد که به بردگی درآید.

کتاب منم کلودیوس ( خدایگان کلودیوس ) اثر رابرت گریوز

کتاب منم کلودیوس (خدایگان کلودیوس)  نویسنده: رابرت گریوز ترجمه:فریدون مجلسی

کتاب منم کلودیوس (خدایگان کلودیوس) 

نویسنده: رابرت گریوز

ترجمه:فریدون مجلسی

رابرت گریوز استاد بزرگ تاریخ و ادبیات یونانی و از برترین شاعران و اسطوره‌شناسان بریتانیا و جهان در قرن بیستم است. منم کلودیوس داستان سزارها، از یولیوس سزار تا سزار نرون (هم‌زمان با میلاد مسیح)  بازتاب جنبه‌هایی از دورانی عبرت‌انگیز در تاریخ تمدن بشر است.

کتاب شوخی بی پایان اثر دیوید فاستر والاس

در این رمان برتر جهان هزار صفحه‌ای از فاستر والاس موضوعات زیادی از اعتیاد و تنیس گرفته تا تئوری فیلم و جدایی کبک و یک اختراع عجیب و در عین حال ناراحت‌کننده جای گرفته است.

کتاب مرد نامرئی اثر رالف الیسون

رمان الیسون را از رمان‌های تأثیرگذار قرن بیستم در دفاع از سیاه‌پوستان می‌دانند. مشهورترین جمله‌ی کتاب این است: «من نامرئی هستم. علتش هم بسیار ساده است. هیچ‌کس نمی‌خواهد مرا ببیند.»

کتاب روشنایی ماه اوت اثر ویلیام فاکنر

داستان حول محور زندگی و مرگ یک دو رگه‌ی آمریکایی به‌نام «جو کریسمس» می‌چرخد. تمام شخصیت‌های داستان به‌نحوی در پشت حقایق قتل زنی به‌نام «جوانا بردن» بهم پیوند می‌خورند که غیرقابل پیش‌بینی است.

کتاب لولیتا اثر ولادیمیر ناباکوف

کتاب لولیتا خرید نسخه بدون سانسور ویلادیمیر ناباکوف

لولیتا

نویسنده:ویلادیمیر ناباکوف

مترجم:اکرم پدرام نیا

ناشر:نشر زیاب افغانستان

رمان در قالب یادداشت‌های یک استاد سی و هفت/هشت ساله‌ی ادبیات به‌نام «هامبرتِ سن» و از منظر اول شخص به پیش می‌رود که عاشق «دُلورس هِیزِ» ۱۲ ساله شده است. دختری که «هامبرت» او را لولیتا خطاب می‌کند.این رمان در کشور افغانستان و توسط اکرم پدرام نیا چاپ و منتشر شده است.لولیتا در ایران روسیه و بسیاری از کشورها ممنوع می باشد .

کتاب پاستورالِ آمریکایی اثر فیلیپ راث

رمانِ شگفت‌انگیز راث، داستانِ یک نویسنده است که مشغولِ روایت روزگارِ قهرمانِ نوجوانی‌اش می‌شود. داستانِ «سوئدی»، پسری خوش‌چهره و ورزشکار که از خانواده‌ای مهاجر و یهودی برآمده و با ادامه‌ی شغلِ پدرش، «دوختِ دست‌کش»، ثروتمندتر شده است. رمان درباره‌ی سال‌های بعدِ جنگ است با محوریتِ خانواده‌ی یهودی مذکور در کورانِ جامعه‌ی در حالِ تغییر آمریکا.

کتاب عاشق اثر هنری گرین

نام واقعی گرین هنری وینسنت یورک بود. داستان‌هایش همیشه با درک تمام سطوح جامعه همراه بوده و سخاوتش نسبت به حتی شایسته‌ترین و شگفت‌انگیزترین‌ها، درس‌هایی را که هرگز فراموش نمی‌کنید، ارائه می‌دهد.

کتاب عشق فیلم اثر واکر پرسی

رمان پرسی، یک تلاش فلسفی است که در آن علامت سوال به راحتی پوشیده می‌شود. شخصیت اصلی داستان کارگزار یک شرکت سرمایه‌گذاری در نیواورلئان است که از دشواری به‌دست آوردن زندگی خوب و مرفه رنج می‌برد.

کتاب جیم خوش‌شانس اثر کینگزلی آمیس

این رمان سبک رئالیستی و لحن کمیک دارد و طبقات اجتماعی و آموزش عالی بریتانیای بعد از جنگ را به تصویر می‌کشد. یک استاد تاریخ دانشگاه با رییسش اختلاف نظر پیدا می‌کند و …

کتاب مردی که کودکان را دوست داشت اثر کریستینا اشتد

شش فرزند که شاهد چشم انداز سقوط عجیب و غریب والدین خود در منجلاب زندگی و مشکلات روحی‌ـ‌روانی هستند. وقتی درمی‌یابید چقدر این رمان به دوران کودکی خودتان شبیه است، همدردی حتی بیشتر قابل توجه می‌شود.

کتاب بچه‌های نیمه‌ شب

بچه های نیمه شب

نویسنده:سلمان

مترجم:مهدی سحابی

بچه‌های نیمه‌شب داستانی است حکایت‌گونه و تمثیلی از حوادث هند، قبل و بعد از استقلال هند و جدایی از پاکستان، که در نیمه‌شب ۱۵ اوت ۱۹۴۷ اتفاق افتاد. قهرمان و راوی داستان سلیم سینایی است که درست در لحظه اعلام استقلال هند متولد شده‌است. او قدرت‌هایی ماوراء طبیعی از قبیل تله‌پاتی دارد و آب دماغش همیشه آویزان است.

کتاب پول اثر مارتین آمیس

رمان پول اثر مارتین آمیس

آمیس

نویسنده:مارتین آمیس

آمیس، رمان‌نویس، فیلم‌نامه‌نویس و استاد دانشگاه اهل بریتانیا است و برنده‌ی جوایزی همچون «یادبود جیمز تیت بلاک» شده‌است. پول یکی از معروف‌ترین آثار اوست که در سال ۱۹۸۴ منتشر شد.

کتاب ناهار عریان (ناهار لخت) اثر ویلیام اس باروزکتاب ناهار عریان (ناهار لخت) اثر ویلیام اس باروز

ناهار لخت / ناهار عریان

نویسنده:ویلیام اس باروز

ترجمه:فرید قدمی

ناشر: هیرمند

داستان کتاب در مورد نویسنده‌ای است که بعد از مصرف هروئین و کشتن حشرات و زنش از دست پلیس به کشوری اسلامی در آفریقا فرار می‌کند، آن‌جا در کنار حشرات غول‌پیکر در بارها می‌چرخد و مواد مصرف می‌کند.


کتاب پسر بومی اثر ریچارد رایتکتاب پسر بومی (رمان) نویسنده:ریچارد رایت

پسر بومی

نویسنده:ریچارد رایت

داستان مردی جوان و سیاه‌پوست را روایت می‌کند که پس از کشتن زنی سفیدپوست، در مارپیچی از مشکلات و گرفتاری‌ها فرو می‌رود. از همان ابتدای کتاب، «بیگر توماس» در حال منتقل شدن به زندان است اما جرم او کتک‌کاری یا سرقتی جزئی نیست.این کتاب نیز تا کنون به فارسی ترجمه نشده است.


کتاب نورومنسر اثر ویلیام گیبسون

کتاب نورومنسر اثر ویلیام گیبسون کتاب داستان هکر جوان

 نورومنسر

نویسنده: ویلیام گیبسون

داستان یک هکر و دزد سایبری را دنبال می‌کند که توانایی نفوذ به فضای مجازی را دارد. «نورومنسر» سه‌گانه‌ی جوایز علمی‌ـ‌تخیلی (جایزه‌ی هوگو، جایزه‌ی نبولا، و جایزه‌ی فیلیپ کی. دیک) را از آن خود کرد.این کتاب نیز تاکنون به فارسی ترجمه نشده است.


کتاب پرواز بر فراز آشیانه فاخته اثر کن کیسی

کتاب پرواز بر فراز آشیانه فاخته اثر کن کیسی سعید باستانی

 پرواز بر فراز آشیانه فاخته

نویسنده:کن کیسی

مترجم:سعید باستانی

پرواز بر فراز آشیانه فاخته و یا دیوانه از قفس پرید نام رمانی‌ست که در بیمارستانی روانی در ایالت اورگون آمریکا می‌گذرد. کن کیسی در این کتاب به نقد مکتب روان‌شناسی رفتارگرایی می‌پردازد و اصول انسانی را می‌ستاید.


کتاب پرنده رنگین اثر یرژی کاشینسکی

 پرنده رنگین 

نویسنده: یرژی کاشینسکی

داستان زجر و شکنجه‌ است که از دید پسری یهودی و تنها و سرگردان در دوران جنگ جهانی دوم روایت می‌شود.این کتاب نی زبه فارسی ترجمه نشده استو


کتاب گذری به هند اثر ادوارد مورگان فورستر

کتاب گذری به هند نویسنده: ادوارد مورگان فورستر  ترجمه:حسن جوادی ناشر:خوارزمی

گذری به هند

نویسنده: ادوارد مورگان فورستر 

ترجمه:حسن جوادی

ناشر:خوارزمی

 این کتاب به رابطه‌ی انگلیسی‌ها و هندی‌ها و نیز تلقی دو فرهنگ از جهان و انسان می‌پردازد. فوستر برای این کتاب برنده‌ی چند جایزه شده‌است. دیوید لین نیز در سال ۱۹۸۴ فیلمی بر پایه‌ی این زمان ساخت.


کتاب دروغی بازی کن اثر جوان دیدیون

گذشتن از شغل و حرفه، ازدواجی بی‌عاطفه، سقط جنین، و در نهایت خودکشی؛ هنگامی که به شما می‌گوید: «من می‌‌دانم “پوچی” به چه معنی است.» باعث می‌شود شما دیود را باور کنید. دختری که در برکلی و در محافل ادبی پاریس و نیویورک تحصیل کرده است.


کتاب شکایت پورتنوی اثر فیلیپ راث

رمان، مونولوگ یک یهودی آمریکایی است که پیوند بین رابطه‌ی جنسی و احساس گناه را بازمی‌نماید.


کتاب  مالکیت اثر ای اس بیات

قصه‌ی‌ یک دانشجوی دوره‌ی کارشناسی و استاد او که کشف می‌کنند دو شاعر مورد علاقه‌شان روزی با هم ارتباط عاشقانه‌ای داشتند. این کتاب کتابی با مضمون عاشقانه است و در لیست ۱۰۰ رمان برتر جهان قرار دارد.


کتاب بهار زندگی دوشیزه جین برودی اثر موریل اسپارک

خانم جین برودی در مدرسه‌ی دخترانه‌ی بی‌سروصدای «مارسیا بلین»، بهترین و موفق‌ترین دوران تدریس خود را سپری می‌کند. او تصمیم دارد تا عدم وابستگی، انگیزه و بلندپروازی را ملکه‌ی ذهن دانش‌آموزان سازد اما خیانت یکی از این دانش‌آموزان به خانم برودی، همه چیز را دستخوش تغییر می‌کند.


کتاب فرار کن خرگوش اثر جان هویر آپدایک

جان هویر آپدایک در تمام آثارش، به‌خصوص چهارگانه‌ی خرگوش، به مضمون رنج‌کشیدن و تنها ماندن شخصیت اصلی‌اش در برابر ارزش‌های کذایی زندگی عامه می‌پردازد.


کتاب رگتایم اثر ادگار لارنس دکتروفکتاب رگتایم  نویسنده: ادگار لارنس دکتروف ترجمه:نجف دریا بندری

رگتایم 

نویسنده: ادگار لارنس دکتروف

ترجمه:نجف دریا بندری

ناشر:خوارزمی

دکتروف در شرح رگتایم گفته است: «این جهان برای دروغگوها ساخته شده و ما نویسندگان، دروغگوهای مادرزادیم. اما مردم باید ما را باور کنند چون که تنها ماییم که اعلام می‌کنیم حرفه‌مان دروغگویی است. پس این یعنی که فقط ما صادق هستیم!». نام کتاب برگرفته از نام موسیقی‌ای است که در دهه‌ی اول قرن بیستم در آمریکا رواج و ریشه در ترانه‌های بردگان داشته است.


کتاب این شناسایی اثر ویلیام گادیسکتاب این شناسایی اثر ویلیام گادیس

یکی از ۱۰۰ رمان برتر جهان این کتاب است که در سال نخست (۱۹۹۵) با استقبال کمی از سوی خوانندگان روبه‌رو شد ولی گادیس بیست سال بعد به خاطر نوشتن دومین رمان خود با عنوان «جی.آر» توانست جایزه‌ی ملی کتاب آمریکا را دریافت کند. همین موجب شد توجه عمومی به رمان اولش نیز جلب شود. در این رمان شخصیت‌های داستانی را بیش‌تر هنرمندان و نقاشان تشکیل می‌دهند.


کتاب خرمن سرخ اثر دشیل همتکتاب خرمن سرخ  نویسنده: دشیل همت مترجم:فرهاد منشوری

کتاب خرمن سرخ 

نویسنده: دشیل همت

مترجم:فرهاد منشوری

در داستان دشیل همت، قدرت سیاسی را تبهکاران در دست دارند، مردم آنی نیستند که می‌نمایند. در چنین جامعه‌ای از عدالت و اجرای آن خبری نیست، و نظم و قانون چیزی جز دروغ و فریب مودبانه‌ای بیش نیست. این دنیا «دنیای چندان عطرآگینی نیست، بلکه دنیایی است که شما در آن زندگی می‌کنید.»


کتاب آسمان سرپناه اثر پل بولز

یک کتاب بسیار عجیب و غریب و جذاب. پورت مسیبی و همسرش، کیت، با دوستان خود در شمال آفریقا سفر می‌کنند. عبوری که آن‌ها را در برابر کویر، اعراب و استعمارگران فرانسوی قرار می‌دهد.


کتاب سقوط برف اثر نیل استفنسون

استفنسون این رمان‌ برتر جهان را براساس واقعیت مجازی نوشته است. بیان ماجرایی درخصوص اسیر شدن شخصیت‌ها در واقعیت مجازی… یک ویروس کامپیوتری مخرب (یا یک دارو) به نام «سقوط برف» که پخش شده و به‌نحوی شروع به آلوده کردن انسان‌ها می‌کند.


کتاب سات وید فکتور اثر جان بارت

داستانی است جنون‌آمیز و شوخ‌طبع که در کنار پیرنگ اصلی، خطوط داستانی فرعی بی‌شماری دارد. بارت این کتاب را در سال ۱۹۶۱ نوشته است.


کتاب خبرنگار ورزشی اثر ریچارد فورد

داستان کتاب درحقیقت پرتره‌ای از یک مرد ناامید و مضطرب است که در نهایت حاضر به ترک این وضعیت نمی‌شود؛ او در اثر مرگ فرزندش از بین رفته و از همسرش جدا شده است.


کتاب جاسوسی که از سردسیر آمد اثر جان لوکاره

داستان نشان‌دهنده‌ی حقایقی در مورد سازمان‌های جاسوسی است و از روش‌های برخی کشورها در این حوزه انتقاد می‌کند؛ روش‌هایی که در مقابل دموکراسی غربی و ارزش‌هایی قرار می‌گیرد که سران این کشورها ادعا دارند به آن پایبند هستند.


کتاب چشمهایشان رو به خدا بود اثر زورا نیل هرستون

«جانی کراوفورد»، چهل و شش ساله، با مالکیت امپراتوری خود، از زمان پر سر و صدای زندگیش جان سالم به در برده است، سه شوهر را به خاک سپرده و به خانه بازگشته تا داستان را بگوید.


کتاب مدار رأس السرطان اثر هنری میلر

مدار راس‌السرطان یکی دیگر از ٰ۱۰۰ رمان برتر جهان است. جریان‌ساز و شجاعانه، یکی از سنگ بناهای ادبیات مدرن است که مخاطب را وادار به بازنگری در مورد مفاهیمی چون هنر، آزادی و اخلاقیات می‌کند. داستان این اثر که در پاریس دهه‌ی ۱۹۳۰ می‌گذرد، به نویسنده‌ای آمریکایی می‌پردازد که زندگی عجیب و غریبی در میان تن‌فروشان و هنرمندان دارد.


 کتاب یوبیک اثر فیلیپ کی. دیک

فیلیپ کی دیک یکی از شخصیت‌های مهم و تأثیرگذار در ادبیات علمی تخیلی قرن بیستم آمریکاست. او بیش از آن‌چه بخواهیم در مورد دنیای درون ذهنمان به ما می‌گوید. در توصیفات وحشت‌آور دیک از دنیاهایی که هیچ‌گاه ساخته نشد، تجسمات ذهنی‌ای را می‌بینیم که خودمان هم در لحظات جنون آمیزمان دیده‌ایم و گمان کرده‌ایم که واقعی‌اند.


کتاب زیر تور اثر آیریس مرداک

مرداک رمان‌نویس و فیلسوف بریتانیایی بود که به واسطه‌ی رمان‌هایش درباره‌ی خیر و شر، اخلاق، و قدرت ذهن ناخودآگاه شناخته‌شده‌است. او دانش‌آموخته‌ی فلسفه از دانشگاه آکسفورد بود. زیرِ تور از مهم‌ترین آثار اوست که در سال ۱۹۵۴منتشر شده است.زیر کوه آتشفشان اثر مالکوم لاوری

زیر کوه آتشفشان ماجرای آخرین روز زندگی کنسول سابق انگلستان در کواوهناهواک، جئوفری فیرمین است. محل داستان شهری کوچک و باستانی در مکزیک به نام کواوهناهواک و زمان روز جشن مردگان سال ۱۹۳۸ است.


کتاب نگهبانان اثر آلن مور

سال ۱۹۸۵، درحالی‌که آمریکا جنگ ویتنام را برده و ریچارد نیکسون برای سومین بار رئیس‌جمهور شده، چند ابرقهرمان سابق تلاش می‌کنند تا راز قتل یکی از همکاران خود، را کشف کنند.


 کتاب دندان‌های سپید اثر زادی اسمیت

اولین اثر زادی اسمیت با خانواده‌های جونز و اقبال شروع می‌شود. اسمیت مردی مذهبی، سیاسی و علمی است. شخصیت دیگر داستان، جِهووا در مراسم پرده‌برداری با هم برخورد می‌کنند. شاید جزئیات شما را خسته کند ولی هر صفحه پر از صداها، بوها و آه‌های شهر در آستانه هزاره‌ی جدید است.


کتاب دریای پهناور سارگاسو اثر جین رایس

این کتاب یکی از ۱۰۰ رمان برتر جهان است که در آن رایس تلاش می‌کند اثر کتاب شارلوت برونته با نام «جین ایر» را خنثی کند. در حقیقت شاهکار جین رایز داستان شناخته شده‌یی را از دید یک شخصیت معمولی ستم‌دیده بازگو می‌کند.


این کتاب ها بر اساس چه معیارهایی انتخاب شده است؟

لیست بهترین رمان های جهان که در این یادداشت تهیه کرده‌ایم بنا بر انتخاب داوران و منتقدین مجله تایم است. طبیعتا در این لیست صرفا داستان‌ها و رمان‌های معروف و محبوب جهان آمده است. هیچ رمان ایرانی و کتاب غیر داستانی در این لیست پیدا نمی‌شود. اما در این یادداشت مجموعه لیست‌های معرفی کتاب‌ دیگری هم آورده‌ایم که می‌توانید به کمک آن‌ها کتاب مناسب خودتان را پیدا کنید.

در این لیست چند کتاب قرار دارد؟

این لیست ۱۰۰ کتابی است. اما همه این ۱۰۰ کتاب به فارسی ترجمه نشده‌آند. ما سعی کردیم تا جایی که امکان دارد کتاب‌هایی که به فارسی ترجمه شده‌اند و همچنین به صورت الکترونیکی منتشر شده‌اند را در این یادداشت مشخص کنیم. علاوه براین باید بگوییم که مدام سعی می‌کنیم بازار نشر را رصد کنیم و هر کدام از کتاب‌های این لیست که به صورت الکترونیکی منتشر شد، به یادداشت اضافه کنیم. البته این به این معنا نیست که یادداشت کامل نوشته نشده. همانطور که مشاهده می‌کنید، همه ۱۰۰ کتاب را نام بردیم و معرفی کردیم.

چگونه متوجه شویم کتاب‌های این لیست مناسب برای مطالعه ماست؟

در این یادداشت سعی کردیم توضیح کوتاهی درباره هر کتاب بیاوریم. اما برای اینکه یادداشت طولانی نشود، از توضیحات تفصیلی پرهیز کردیم. اما شما اگر قصد مطالعه کتابی را دارید، گزینه «دانلود کتاب» را انتخاب کنید و سپس وارد صفحه جزئیات کتاب در سایت طاقچه شوید. آن‌جا می‌توانید توضیح کاملی درباره هر کتابی را بخوانید و نظرات دیگران را درباره آن را بدانید. همچنین بریده‌هایی از متن کتاب را به انتخاب مطالعه کنندگان کتاب را می‌توانید در این صفحه پیدا کنید.