بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ (Network Marketing) نوعی فرصت شغلی است که امروزه در میان افرادی که به دنبال مشاغل پاره وقت هستند بسیار رواج پیدا کرده و از محبوبیت بالایی برخوردار است، اما برای رسیدن به بهترین نتیجه در به کار بردن تکنیک‌های بازاریابی و پیاده‌سازی آن‌ها در استراتژی‌های کسب‌وکار نیاز به مطالعه و بررسی آثار و کتاب‌های برجسته در این زمینه است.با توجه به تعداد زیاد کتاب‌ها در زمینه مدیریت بازاریابی، بررسی همه این کتاب‌ها کار بسیار دشواری است . در این نوشتار قصد داریم کتاب‌های بازاریابی معتبر و معروف که می‌توانند منابع خوبی برای مطالعه بیشتر در این زمینه باشند را خدمت شما معرفی نماییم. البته مطالعه هر کتابی خالی از لطف نیست و قطعاً دید جامع‌تری می‌دهد. ولی توصیه می‌کنیم با توجه به شهرت و اعتبار کتاب‌های مطرح‌ شده، کتاب‌های این نوشتار را حتماً در لیست مطالعه خود قرار دهید.


کتاب سامورایی مهربان

1.کتاب سامورایی مهربان اثر برایان کلمر

 کتاب سامورایی مهربان یکی از بهترین کتاب های بازاریابی شبکه ای و نتورک است که در ایران و بسیاری از کشور های به نتورکر ها معرفی می شود و اخیرا به عنوان کتاب شماره 1 تجاری وال استریت ژورنال نامگذاری شده است.سامورایی مهربان فردی است جسور، پای بند به اصول اخلاقی و هدفگرا که در زندگی دیگران و خودش پیوسته تغییراتی تازه ایجاد می کند. کتاب سامورایی مهربان به شما نشان می دهد که چگونه:توانتان را به سرعت افزایش دهید.همیشه راضی باشید و بدون توجه به شرایطی که در آن هستید انگیزه داشته باشید.همواره آزاد و رها عمل کنید.بدانید که رقابت و چشم و هم چشمی شما را از رسیدن به آن چه واقعا در زندگی می خواهید، باز می دارد.هم زمان تمرکز داشته باشید. از زندگی لذت ببرید.به بهترین شکل در محیطی غیرقابل اعتماد کار و زندگی کنید.حتی اگر تا خرخره در قرض هستید، ذهنیت مبتنی بر فراوانی را جایگزین ذهنیت کمبود کنید. 2.کتاب جادوی کار پاره وقت اثر جیم ران

 این کتاب یکی از بهترین کتاب های بازار یابی شبکه ای می باشد که توسط جیم ران پدر  "نتورک" که  به عنوان یکی از کهنه‌کارترین و بزرگترین نتورکرهای عصر ما شناخته می‌شود و با سخنان بسیار ساده و کاربردی‌اش تاثیر زیادی بر بسیاری از نتورکرهای معروف دنیا داشته است نوشته شده است. این کتاب شامل دوازده گفتار یا در واقع همان پند و اندرز از جیم ران است.که با زبانی بسیار ساده و خودمانی از تمام چیزهایی که در طول زندگی‌اش یاد گرفته در این کتاب رونمایی می‌کند. توصیه‌های ران خیلی کاربردی هستند و به سادگی می‌توان آن‌ها را در زندگی حرفه‌ای پیاده کرد و حتی تاثیر آن را در زندگی و روابط شخصی و عاطفی هم دید. جیم ران در این کتاب از تمام خوانندگانش می‌خواهد که به حرف‌هایش با دقت گوش دهند. روزتان را با استفاده از بهترین توانایی‌های‌تان برنامه ریزی کنید.


کتاب هوش مالی خود را افزایش دهید

3.کتاب هوش مالی خود را افزایش دهید  اثر رابرت کیوساکی

این کتاب اثری است از "رابرت کیوساکی" مشاور اقتصادی دونالد ترامپ و نویسنده کتاب معروف "پدر پولدار پدر بی پول " , امروز هوش مالی برای شروع یک کسب کار ایده آل و رسیدن به موفقیت و ثروت  یک امر ضروری است  که در این کتاب رابرت کیوساکی به زبان ساده و کاربردی  به شما می آموزد تا چگونه هوش مالی خود را افزایش دهید .یکی از نخستین گام‌ها برای ثروتمندتر شدن از طریق مدیریت هوشمندانه‌تر پول‌تان، بهره‌گیری از فرصت‌هایی است که پیش روی‌تان قرار می‌گیرند. اگر به دنبال فرصتی شگفت‌انگیز هستید، کتاب هوش مالی‌ خود را افزایش دهید را بخوانید و به آن توجه کنید. به این ترتیب می‌توانید در مسیر درست استقلال مالی و موفقیتی پایدار قرار بگیرید.چیزی که در کتاب هوش مالی می‌خوانید خیلی ساده‌تر است: با هوشمندتر شدن، ثروتمندتر می‌شوید. درواقع این کتاب به افزایش هوش مالی شما کمک می‌کند و به جای این که به شما چند ماهی بدهد، کمک می‌کند به یک ماهی‌گیر حرفه‌ای تبدیل شوید.


چهار راه پولسازی

4.کتاب چهارراه پولسازی اثر رابرت کیوساکی

چهار زاه پولسازی یکی از جدیدترین و بهترین کتاب های رابرت کیوساکی درباره سواد مالی و یادگیری آن است.اکثر افراد جامعه صرفنظر از شغل و کسب و کاری که دارند اغلب با مشکلات مختلف مالی دست به گریبان هستند.این گرفتاریهای مالی اغلب بعلت نداشتن سواد مالی است. برای رفع مشکلات مالی ما نیاز به دانش مالی داریم که شامل درک مفاهیم مختلف می شود و نیاز به آموزش دارد. پس از آشنایی کامل با مفاهیم آموزش مالی به خوبی در خواهید یافت که راه حل مشکلات مالی، تغییر شغل و یا شغل دوم نیست بلکه تلاش برای تغییر ربع کاری در چهارراهه نقدینگی است.این کتاب به مفاهیم اصلی آموزشهای مالی و روشهای مختلف کسب درآمد افراد مختلف در جامعه می پردازد و یکی از مهمترین مفاهیم که در این کتاب از قول پدر پولدارش بیان نموده مفهوم چهار راهه نقدینگی است که در آن روشهای کسب درآمد افراد را در جامعه به چهار بخش عمده تقسیم بندی نموده و به خصوصیات و علاقه مندیهای افراد در این بخشها نگاهی دقیق می اندازد.


کتاب دانشکده کسب و کار

5.کتاب دانشکده کسب و کار اثر رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی، قصد دارد تا شما را با تمامی معضلات و بخش‌های مختلف بازاریابی شبکه‌ای آشنا کرده و کمک کند تا با زمینه‌ی ذهنی درست مسیر شغلی خود را پیش ببرید.رابرت کیوساکی (Robert Kiyosaki) در این کتاب بیان می‌کند که بازاریابی شبکه‌ای یک دانشکده‌ی حقیقی برای فرا گرفتن کسب و کار است. دانشکده‌ای که ضمن آموزش تئوری شما را وادار می‌سازد که به دانش خود عمل کنید. او بدون شک کتاب دانشکده کسب و کار (The Business school) را با نگاهی عمیق به مبحث بازاریابی شبکه‌ای نوشته است.به عبارتی دیگر این کتاب کمک خواهد کرد تا به درک درستی در رابطه با این موضوع رسیده و درست تصمیم بگیرید. تصمیم‌گیری راجع به این موضوع که آیا بازاریابی شبکه‌ای برای شما مناسب است یا خیر؟ اگر به تازگی وارد کار بازاریابی شبکه‌ای شده‌اید و یا قصد دارید تا وارد این بخش از کسب و کار شوید این کتاب قطعا به کارتان آمده تا برخی قابلیت‌ها و فرصت‌های پنهان بازاریابی شبکه‌ای را در اختیار شما قرار دهد؛ قابلیت‌هایی که تاکنون قادر به لمس آن نبودید.


کتاب دوازده ستون موفقیت

6.کتاب 12 ستون موفقیت اثر جیم ران

این کتاب چالش بر انگیز ، حاصل تجربه ها و آموزه های جیم ران و کریس وایدنر دو نفر از سخنوران و نویسندگان سرشناس آمریکا ، در زمینه موفقیت ، شکوفایی فردی ، ارتقای کسب و کار ، و تحول است. نوشته ها ، کارگاه های آموزشی ، و سخنرانی های این دو نویسنده به مدت 40 سال ، افراد بسیاری را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده و باعث شکل دهی و عقایدشان شده است. با خواندن این کتاب ، شما با 12 ستون موفقیت آشنا می شوید که بر اساس آن می توانید به رویاهایتان دست یابید ، زندگیتان را از نو طراحی کنید و آن را به شاهکار بی همتا تبدیل نمایید.   

 کتاب رموز موفقیت در بازاریابی شبکه ای ( موفقیت یا شکست در 90 روز) اثر ریچارد کوک

7. کتاب رموز موفقیت در بازاریابی شبکه ای ( موفقیت یا شکست در 90 روز) اثر ریچارد کوک

این کتاب یک راهنمای فوق العاده آموزشی درباره چگونگی رسیدن به موفقیت در مشاغلی است که بر اساس مدیوم بازاریابی شبکه ای کار می کنند.اساسا شما از پدیده ای به نام بازاریابی شبکه ای چه می دانید؟ بطور جدی آیا راجع به این موضوع تحقیق کرده اید؟ این پدیده چه فواید و مزایایی می تواند با خود به دنبال آورد؟ چطور می شود در این حرفه پیشرفت کرد و به فردی ماهر تبدیل شد؟ چگونه افراد را جذب این ما جرا کنیم؟نگرش و راهکارهای معرفی شده در کتاب رموز موفقیت در بازاریابی شبکه ای ساده ولی بسیار اثرگذار هستند و شما میتوانید در بستری علمی به واسطه مطالعه این کتاب، به موفقیتی چشمگیر در این حرفه برسید.کتاب حاضر بهترین درباره نتورک می باشد که در سراسر جهان و ایران به نتورکرها معرفی می شود.8. کتاب "پدر پولدار پدر بی پول اثر " نوشته "رابرت کیوساکی"

 کتاب پدر پولدار پدر بی پول، می‌تواند نقطه شروعی برای تمام کسانی باشد که می‌خواهند کنترل مالی‌شان را در آینده بدست گیرند.رابرت ادعا دارد که ثروتمندان آموزش‌های متفاوتی به فرزندانشان می‌دهند. رابرت کیوساکی (Robert Kiyosaki) معتقد است دلیل مشکلات اکثر مردم این است که سال‌ها در مدرسه درس خوانده‌اند، اما هیچ چیز در مورد پول یاد نگرفته‌اند. وی می گوید: که مردم یاد می‌گیرند تا برای پول کار کنند، اما هرگز یاد نمی‌گیرند، کاری کنند تا پول برایشان کار کند.

درسهایی که در این کتاب می آموزید : 

درس 1 : ثروتمندان برای پول کار نمی کنند.

 درس 2 : چرا به آموزش سواد مالی نیاز است؟ 

درس 3 : به کار خودت اهمیت بده. 

درس 4 : نگاهی به تاریخ مالیات ها و قدرت شرکت ها.

 درس 5 : پولدارها پول می سازند.

 درس 6 : برای فراگیری کار کن نه برای پول.


 کتاب چه کسی پنیر مرا جابجا کرد؟ اثر اسپنسر جانسون

 کتاب چه کسی پنیر مرا جابجا کرد؟ اثر اسپنسر جانسون

 کتاب چه کسی پنیر مرا جابجا کرد به همراه کتاب قورباغه ات را قورت بده همچنان پس از گذشت سال ها همواره در لیست کتاب های معرفی شده برای نتورکر ها قرار دارد و به گونه ای پای ثابت کتاب های نتورک است و هرکسی وارد نتورک شد باید این کتاب را مطالعه نماید.

چه کسی پنیر مرا جابه جاکرد داستانی زیبا به قلم دکتر اسپنسر جانسون است؛ این اثر پرفروش، داستان زندگی انسان‌ها را در قالب یک قصه بیان می‌کند. پنیری که شخصیت‌های کتاب در جستجوی آن هستند، اهداف زندگی‌ست؛ سوال این است: چگونه می‌توان پنیرهای بیشتری به دست آورد؟فرقی نمی‌کند کودکی پنج ساله باشیم، یا انسانی بالغ. همه‌ی ما در برابر قصه به یک اندازه تاثیرپذیریم. به همین دلیل است که انسان‌های هوشمند، همیشه از داستان‌‌ها و حکایت‌ها برای آموزش مفاهیم مهم استفاده می‌کنند؛ دکتر اسپنسر جانسون (Spencer Johnson) یکی از همین انسان‌های زیرک است. او در کتاب چه کسی پنیر مرا جابجا کرد؟ (Who Moved My Cheese) برخی از عمیق‌ترین آموزه‌ها را در قالب یک قصه‌ی شیرین و خواندنی بیان کرده است.


قوراغه ات را قورت بده

9.کتاب قورباغه ات را قورت بده (Eat That Frog) اثر  برایان تریسی

 کتاب قورباغه ات را قورت بده که با نام های مشابه به مانند قورباغه ات را بخور و ... نیز منتشر می شود  به جرات یکی از بهترین کتاب های روانشناسی و غلبه بر تنبلی است که همچنان جزو پرفروش ترین کتاب های جهان محسوب می شود. کتاب حاضر شامل توصیه‌های عملی بسیاری است که به شما کمک می‌کند از تنبلی جلوگیری کنید و در زمان کمتر کارهای بیشتری انجام دهید.برایان تریسی بهترین ایده‌ها و بینش‌های مدیریت زمان را با هم در 21 مرحله‌ی عملی و سریع ترکیب کرده است. هر فصل کتاب قورباغه‌ات را قورت بده شامل تمرینات خاصی است که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید تا توصیه‌های تریسی را به سرعت اجرا کنید و نتایج آن‌ها را به چشم خود ببینید.کتاب قورباغه‌ات را قورت بده به شما نشان می‌دهد چطور در حرفه‌تان سریع‌تر پیش بروید. این صفحات که در پیش رو دارید شامل بیست و یک اصل است که در مجموع قدرتمند‌ترین اصولی است که برایان تریسی تا کنون در زمینه کارایی فردی کشف کرده است.


کتاب قورباغه ات را ببوس اثر  "برایان تریسی"

10. کتاب قورباغه ات را ببوس اثر  "برایان تریسی"

این کتاب مجموعه‌ای از روش‌ها و تکنیک‌های ساده اما قدرتمند را یاد خواهید گرفت که می‌توانید فوراً بکار بگیرید تا تفکر منفی را به تفکر مثبت و هر مشکلی در زندگیتان را به فرصت تبدیل کنید.کتاب قورباغه‌ات را ببوس (Kiss That Frog) بر اساس 5 هزار صحبت و سمینار با بیش از پنج میلیون تماشاچی در پنجاه‌ و‌ هشت کشور توسط برایان تریسی (Brian Tracy) و بیش از چند هزار ساعت کار در زمینه مشاوره و روانشناسی توسط کریستینا تریسی (دختر برایان) تهیه شده است.به نظر می‌رسد که تقریباً همه‌ی افراد یک یا بیشتر از یک مانع دارند که آن‌ها را از اینکه شخصی کاملاً شاد، سالم و خوشحال باشند که هر روز جدید را با هیجان و انتظار دنبال می‌کند، باز می‌دارد.11. کتاب پینگ (( قورباغه‌ای در جستجوی برکه‌ای تازه))  اثر استوارت ایوری گلد

کتاب پینگ داستانی درباره  تلاش برای تغییر و غلبه بر موانع ، داستانی انگیزشی درباره خودباوری، غلبه بر سختی‌ها و موانع و ایجاد تغییر در زندگی است و به شما یاد می‌دهد برای اینکه زندگی بهتر و آینده‌ای روشن‌تر داشته باشید، باید تلاش کنید و ناامید نشوید. پینگ داستانی ساده و الهام‌بخش درباره قورباغه‌ای است که به خاطر توانایی‌اش در انجام پرش‌های بلند، شهرت دارد. برکه‌ای که پینگ در آن زندگی می‌کند مدتی است کم آب شده به همین دلیل او می‌خواهد به جایی بهتر برود. او در میان راه با جغد آشنا می‌شود، پرنده‌ای که در حقیقت یک معلم با بصیرت است و از خرد و دانشش استفاده می‌کند تا پینگ را متقاعد کند قبل از رسیدن به مقصد یک سفر درونی و معنوی داشته باشد. در طول سفر همه‌چیز طبق برنامه پیش نمی‌رود و این جغد و قورباغه هر دو با هم چالش‌های جدیدی را تجربه می‌کنند.


این یادداشت ادامه دارد...