جوکر (Joker) یک شخصیت خیالی ابرشرور در کتاب‌های کمیک آمریکایی منتشر شده توسط دی‌سی کامیکس است. شخصیت جوکر توسط افرادی همچون باب کین، جری رابینسون و بیل فینگر خلق شده‌است؛ جوکر اولین بار در نخستین جلد کتاب‌های کمیک بتمن (۲۵ آوریل ۱۹۴۰) حضور پیدا کرد. او یکی از شخصیت‌های منفی داستان‌های بتمن  بود و قرار بود در همان اول داستان بمیرد . اما در حال حاضر جوکر یکی از برترین شخصیت‌های نمادین فرهنگ عامه، و در میان بزرگترین ابرشروران و شخصیت‌های خیالی کتاب‌های کمیک که تا کنون خلق شده‌است قرار دارد. جوکر رتبه اول را در لیست ۵۰ ابرشرور مجله کمیک وین  قرار دارد.


از خالقان شحصیت جوکر

جری رابینسون


.اما جالب است بدانید که شخصیت جوکر از فیلم و کتاب مردی که می خندد  نوشته ویکتور هوکو الهام گرفته شده است .در حالی که بسیاری از طرفداران داستانهای مصور آلان موور را خالق این شخصیت جذاب میدانند، او در واقع این ایده را از داستانی در سال ۱۹۵۱ به نام “مردی پشت نقاب قرمز” دریافت کرده و در جوک کشنده قرار داده است. با ما باشید با دانستنی های جذاب و جالب در مورد شخصیت جوکر که شاید هرگز نمی دانستید.«مردی که می خندد» یک درام عاشقانه صامت در سال ۱۹۲۸ است، اقتباسی از رمان معروف ویکتور هوگو با همین نام یعنی مردی که می خندد است. داستان (تقریبا) داستان گوینپلین را دنبال می کند، مردی که پس از اعدام پدرش و طی اقداماتی توسط دشمنان پدرش در کودکی، لبخندی دائمی در چهره خود داشت.

ظاهر متمایز گوینپلین (با بازی کنراد ویدت) ظاهری الهام بخش برای جوکر بود. عنوان کتاب کمیک بتمن در سال ۲۰۰۵، (بتمن: مردی که می خندد) توسط Ed Brubaker و Doug Mahnke، خود ادای احترام به این فیلم و رمان هوگو است.


 مردی که می خندد (The Man Who Laughs) یک فیلم درام عاشقانه آمریکایی در سال ۱۹۲۸ به کارگردانی پل لنی، فیلم ساز آلمانی اکسپرسیونیست است. در این فیلم، مری فیلبین در نقش نابینایی بنام دی و کنراد ویدت در نقش گوینپلین بازی می کند.

داستان این فیلم از این قرار است که در سال ۱۶۸۰ در انگلستان، پادشاه جیمز دوم دشمن سیاسی خود، لرد کلانچارلی را به اعدام محکوم کرد. صورت پسر کلانچارلی، گوینپلین، توسط دکتر هاردکوانون جراحی می شود که تا آخر عمر یک لبخند دائمی داشته باشد، “برای همیشه به پدر احمق خود بخندد”.

گوینپلین طی اتفاقاتی که در خلال داستان رخ می دهد، در عین تبعید، در برف رها می شود. او یک دختر بچه نابینا به نام Dea را پیدا می کند که مادرش به دلیل بیماری هیپوترمی درگذشته است.

سپس گوینپلین همراه با آن دختر بچه بی خانمان، نزد یک مرد تنها به نام اورسوس بزرگ می‌شوند و به خاطر قیافه زشت و مضحک گوینپلین که بسیار برای اجرای نمایش خوب و مناسب است و مردم را به خنده می‌اندازد به اجرای نمایش در شهرها می‌پردازند. او سرانجام در می یابد که پدرش یکی از بزرگان بوده و صاحب زمین ها و خانه های بسیاری است.دانستنی های جالب درباره شخصیت جوکر که شاید هرگز نمی دانسستید:

شخصیت جوکر به مرور و توسط افراد مختلف در سال های متمادی شکل گرفته است افرادی همچون باب کین، جری رابینسون , بیل فینگر و ویکتور هوگو نقش داشته اند.

شخصیت اصلی جوکر از کتاب مردی که می خندد نوشته ویکتور هوگو الهام گرفته شده است.

جوکر اولین بار در نخستین جلد کتاب‌های کمیک بتمن (۲۵ آوریل ۱۹۴۰) حضور پیدا کرد. او یکی از شخصیت‌های منفی داستان‌های بتمن  بود و قرار بود در همان اول داستان بمیرد .


 این دلقک پرتره‌ای از یک جنایکار ، با هوشی برتر است که دارای حس شوخ طبعی سادیسماتیک نیز می باشد.

جوکر مسئول قتل دومین رابین (رابین مورد علاقه بتمن) یعنی جیسون تاد است، او همچنین باربارا گوردن (Batgirl) را نیز دیوانه می کند.

برعکس دیگر شروران دنیای DC او هیچ گونه قدرت مافوق بشری ندارد.

جوکر همکار مریضی مانند خودش دارد که از قضا معشوقه‌اش نیز می‌باشد، بله Harley Quinn معروف، قبل از اینکه جوکر به چیزی که می شناسیم بدل شود، هارلی کوئین او را روانکاوی می کرد.

فکر کردید جوکر فقط حریف بتمن می شود، خیر، او سوپرمن و Wonder Woman را نیز عاصی کرده است.

 جوکر بزرگترین شرور تمام تاریخ نیز شناخته می شود.


جوکر  در سال 1340 و بتمن در سال 1939 معرفی شده اند و تنها یک سال با هم اختلاف دارند.


جوکر قربانیانش را با سم Joker Venom می کشد.

جوکر رتبه 5 در میان برترین شروران تاریخ را از مجله ویزارد مگزین دارد.

 او در بندبازی و هنرهای رزمی استاد است.

وقتی باربارا گوردن موفق می شود از او انتقام بگیرد، او را با پنجه بوکس به قدری میزند که تقریباً تمامی دندان هایش خورد می شوند.

 در کامیک های Amalgam او و Sabretooth از گروه X-Man با هم ادقام می شوند و تبدیل به Hyena می شود.

 بد نیست اشاره کنم که در بازی Batman: Arkham City در انتها متوجه می شویم که هارلی کویین از جوکر حامله است. این مورد در کامیک بوک ها نیست.


 جوکر دختری دارد به نام Duela Dent که مانند او لباس می پوشد، دوئلا دختر ژنتیکی او نیست.

در زمانی که DC داستان های خود را Reboot می کند، بتمن متوجه می شود 3 تا جوکر مختلف وجود دارد.

 جوکر یکبار پوست صورت خود را با تیغ می برد و آن را از صورتش جدا می کند، و با استفاده از بانداجی صورت خود را می بندد.

جوکر در Batman Beyond رابین را می دزدد و او را شکنجه می دهد و او را به یک شرور تبدیل می کند.

قدرت های ذهنی Raven بر روی جوکر هیچ تاثیری ندارند.

 در کامیک های سوپرمن، Mr. Mxyzptlk به جوکر قدرت تغییر جهان را می دهد و او را جاودانه می کند. جوکر هم دنیا را فتح می کند و لیگ عدالت را به تیم شرارت تبدیل می کند و در این بتمن را مورد عذاب همیشگی قرار می دهد.

 جوکر سلامت عقلی ندارد.

 اما باید بدانید قبل از اینکه تبدیل به جنایتکار بزرگی شود در یک آزمایشگاه کار می کرد و دوست داشت کمدین شود.

جوکر هویت واقعی بتمن را می داند اما بدان اهمیتی نمی دهد.

در دهه 50 قبل از هارلی کویین، شخصیت Gaggy نقش نوچه او را بازی می کرد.

مارک همیل برای مدت 20 سال نقش صداپیشه جوکر را در انیمیشن ها بر عهده داشته است.

مارک همیلتون


سوپرمن یکبار چنان مشتی نثار او می کند که درون سینه جوکر یک سوراخ بوجود می آید. (دلیل انجام این کار توسط سوپرمن نیازی به گفتن ندارد)


بعد از اینکه جوکر برای مدتی در فضا زمان گم می شود، خود را در شهر Mega City در چنگال Judge Death میابد، آن دو شهر مگا سیتی را به آشوب می کشند، بدبخت Judge Dredd.

در فیلم Batman ، جوکر با بازی جک نیکلسون، پدر و مادر بتمن را می کشد.براساس مستندات جوکر و The Riddler، زنی وجود دارد که ادعا می کند زمانی با مردی ازدواج کرده است که اکنون او را جوکر صدا می زنند.


در واقع هارلی کویین ریشه در کامیک ها ندارد و اولین بار در انیمیشن های Batman به عنوان تراپیست جوکر معرفی می شود.

جوکر قاتل Boy Wonder نیز می باشد.


با اینکه صراحتاً تایید نشده است ولی Jack Napier نام واقعی جوکر قلمداد شده است.

جوکر در سری فیلم های Scooby-Doo نیز به شرارت پرداخته است.

زمانی هارلی کویین موفق می شود بتمن را به زمین بزند (او را شکست دهد) جوکر حسابی قاطی می کند و تا مرگ هارلی کویین نیز پیش می رود.

در Batman: Thrillkiller جوکر یک زن همجنسگراست که با هارلی کویین وارد رابطه می شود.


 جوکر تا کنون بارها کشته شده است ولی هر بار با خنده های معروفش برگشته است.

جوکر زمانی کامیک های مستقل خودش را داشت ولی بیشتر 9 شماره دوام نیاورد.

آلن مور تنها کسی است که برای جوکر پیشینه نوشته است، جوکر بعد از سقوط در یک مخزن مواد شیمیایی، موهایش سبز، رنگ پوستش به سفید تبدیل می شود.

 تمام پیشینه هایی که  برای جوکر در این مقاله بیان شده اسن به صورت ضمنی بیان شده اند و مورد تایید نیستند.

جوکر در کامیک سال 1984 با نام To Laugh and Die in Metropolis لویس لین را می دزدد و با بمب اتمی سوپرمن را منحرف می کند.

در سال 1997 در کامیکی داستان بتمن و کاپیتان آمریکا را تعریف می کرد، جوکر به Red Skull کمک می کند، آنها موفق می شوند کنترل ایالات متحده را بدست بگیرند ولی درست زمانی که Red Skull تصمیم می گیرد امریکا را نابود کند، جوکر جلوی او را می گیرد و با او درگیر می شود، بدین ترتیب جوکر برای لحظاتی در نقش یک قهرمان ظاهر می شود و امریکا را نجات میدهد.


جوکر دیوانه نیست او یک سوپر دیوانه است.

صحنه ای که در آن هیث لجر چاشنی بمب ها را فشار می دهد تا بیمارستان منفجر کند را به یاد دارید؟ عکسالعمل هیث لجر بعد از آنکه ناگهان چاشنی عمل میکند و او به بالا می پرد کاملاً طبیعی است و در فیلم نبود.

جوکر آیینه خود بتمن است در واقع نیمه تاریک بتمن است.


همانطور که قبلاً اشاره کردم جوکر بارها کشته شده است، اما صحنه کشته شدن او توسط NightWing (یکی از اعضای Bat Family) از صحنه های شوک آور کامیک های DC است.

جوکر الکساندر لوتر جونیور را کشته است.

در یکی از صحنه های انیمیشن های DC جوکر در برابر Two Face قرار می گیرد، بعد از کلی کشمکش Two Face عصبانی می شود و به جوکر می گوید: Get Out of My Face و جوکر در پاسخ به او می گوید: Which one.

در کامیک سال 1997 شخصیت The Spectre در شماره 51 در برابر جوکر قرار می گیرد و می گوید جوکر را نباید قضاوت کرد زیرا او کاملاً دیوانه است. او از تمام توانایی اش استفاده می کند و جوکر را از لحاظ روانی به انسانی سالم تبدیل می کند، اما طولی نمی کشد که جوکر می فهمد چه کارهای پلیدی انجام داده و به همین دلیل عقلش را از دست می دهد و دوباره دیوانه می شود!

در کامیک The Joker: Devil’s Advocate که در سال 1996 منتشر شده است جوکر اعتراف می کند که مسبب مرگ 2000 نفر بوده است، البته تا الان باید 3000 نفر کشته باشد!


او از دیک گریسون بسیار متنفر است. و راستی گاز وحشت مترسک روی او تاثیری ندارد.


نسخه های Alternative جوکر

در کامیک های Batman & Dracula: Red Rain که در سال 1994 منتشر شدند، در این کامیک بتمن دراکولا را شکست می دهد ولی خودش هم تبدیل به خون آشام می شود. جوکر که در این سری ظاهری متفاوت دارد، (البته صورتش هیچ تغییری نکرده است) کنترل تمام شهر را در دست دارد و همه آنها را به خون آشام تبدیل کرده است. در این نسخه Catwoman هم تبدیل به Werecat شده است و بتمن با کمک او و آلفرد و گردون به نبرد با او می روند.

معرفی شخصیت The Joker

 در کامیک Batman: In The Darkest Knight انگشتر Green Lantern ها به جای هال جوردن به بروس وین می رسد. در این سری کامیک که بسیار مسخره است، Sinestro دشمن لنترن ها جای جوکر را می گیرد.

معرفی شخصیت The Joker

در کامیک بوک های Nosferatu با شخصیت جوکر نه یک انسان که یک نسخه Cyborg از او روبرو می شویم، این شخصیت سایبورگ را هم لوتر ساخته است. در این نسخه سایبورگ جوکر قادر است که جهان را از دیدگاه برتر یا بالاتر ببیند. در این نسخه هم بتمن در نقش یک ومپایر ظاهر می شود و به سراغ سایبورگ جوکر می رود.

معرفی شخصیت The Joker

در کامیک های Detective Comics Annual Vol.1 #7 جوکر در نقش یک دزد دریایی ظاهر می شود.

معرفی شخصیت The Joker

در یکی از کامیک های سوپرمن، جوکر جای لکس لوتر قرار دارد و با سوپرمن درگیر می شود، اتفاقاً سوپرمن هم نامش بروس وین است و در خانواده توماس وین بزرگ می شود. در اینجا نام سوپرمن، سوپربروس است و داستان هم با کشته شدن توماس وین و مارتا کین آغاز می شود.

همانطور که در مقاله آشنایی با بتمن اشاره کردم، بتمن بارها با لاکپشت های نینجا مواجه شده است، در این سری داستان ها جوکر در نقش کوبرا جوکر ظاهر شده است و به نبرد با TMNT ها و بتمن رفته است.

معرفی شخصیت The Joker

در کامیک های Flashpoint زمانی Flash در زمان دستکاری می کند، با جهانی به نام New 52 روبرو می شویم، به هر رو در این دنیا خانواده بتمن در همان کوچه معروف مورد حمله قرار می گیرند، اما اینبار این بروس وین است که کشته می شود. در اینجا مادر بروس، یعنی مارتا عقلش را از دست می دهد و به جوکر تبدیل می شود.


منابع : ساعت 7 - زومیت - ویکی پدیا - اپایدر-دیجی کتاب