راهنمای خرید کتاب نفیس؛ هدیه‌ای ماندگار

دیوان حافظ نفیس چرمی عطری پیام عدالت

در این مقاله شما را برای خرید کتاب نفیس راهنمایی می‌کنیم و با معرفی چند کتاب از بهترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های نفیس، به ويژگی‌های خاص و بارز این کتاب‌ها می‌پردازیم.

کتاب از دیر باز یک هدیه ارزشمند محسوب می شود و این ارزش را نمی‌توان در هزینه‌ای که برای خرید آن می‌شود، خلاصه کرد. با وجود این گاهی به تناسب شخص هدیه‌گیرنده، مناسبت هدیه و کاربردی که علاوه بر محتوا از یک کتاب داریم، هزینه‌ای بیشتر از معمول برای یک کتاب در نظر می‌گیریم. در این شرایط معمولا سراغ کتاب‌ های نفیس می‌رویم.

کتاب های نفیس در اغلب مواقع برای هدیه کاربرد دارد؛ آن هم هدیه برای افراد خاص یا در موقعیت‌های خاص. برای مثال ممکن است بخواهیم کتاب را بهانه‌‌ای کنیم تا هنر، ادبیات و فرهنگ ایرانی را به افرادی با ملیت‌های دیگر معرفی کنیم. یا در نظر داشته باشیم به دوستی که به خارج از کشور مهاجرت می‌کند، یادگاری ماندگار هدیه دهیم؛ دوستی که خود به قدر کافی شیفته کتاب باشد و احتمالا کتابی را که او به او هدیه می‌کنیم، قبلا خوانده یا با آن اختی داشته باشد.

یک کتاب نفیس با چنین کاربردهایی را بهتر است در میان کتاب‌هایی پیدا کنیم که به‌جای خط تایپی، متن را با هنر خوشنویسی یا اصطلاحا خط نستعلیق در خود دارند. همچنین بعضی کتاب‌های نفیس دارای صفحات نقاشی و به‌طور خاص نقاشی مینیاتور هستند که تلفیق هنر و ادبیات ایرانی را در کنار یگدیگر نشان می‌دهند.

کتاب‌های آسمانی مثل قرآن هم در کنار بهره‌گیری از محتوا، در مناسبت‌ها همراه ما هستند و مثلا بر سر سفره عقد در کنار آینه و شمعدان قرار می‌گیرند. در چنین مناسبت‌هایی به تناسب سلیقه و اهمیتی که بسیاری از افراد به عنوان مثال برای چینش سفره عقد قائل می‌شوند، آراستگی و ظاهر کتاب جزو اولویت‌های انتخاب قرار می‌گیرند.

در انتخاب کتاب نفیس، خواه برای هدیه در نظر داشته باشیمش، خواه برای کتابخانه شخصی‌مان، دو فاکتور اهمیتی حتی بیشتر از محتوای کتاب پیدا می‌‌کنند. علت هم آن است که محتوای کتاب‌های نفیس اغلب شاهکارها و میراث ادبی یا کتاب‌های آسمانی و دینی هستند و بنابراین از قبل درباره کیفیت آن اطمینان خاطر داریم. فاکتور اول در انتخاب کتاب‌های نفیس، هزینه‌‌ای است که برای خرید در نظر گرفته‌ایم و فاکتور دوم در آراستگی و کیفیت ظاهری کتاب خلاصه می‌شود.

دیوان حافظ؛ یک کتاب نفیس برای همه انواع طبع و سلیقه‌

دیوان حافظ برای یک ایرانی، فقط دفتری از اشعار یک شاعر بی‌نظیر نیست. این کتاب نمادی از فرهنگ و فراتر از آن، هویت ایرانی است. معجزه کلام حافظ قرن‌هاست ما و گذشتگانمان را تحت تاثیر قرار داده و از همین رو فال حافظ برای بسیاری حکم راهنمای کنار آمدن با زندگی و انتخاب میان دوراهی‌هاست. غزلیات حافظ از قرن هشتم هجری جزو محبوب‌ترین اشعار ایرانی بوده و سبک شاعری‌اش الهام‌بخش شاعرانی از نسل‌های گذشته تا امروز است.دیوان حافظ نفیس چرمی و عطری خرید و معرفی بهترین

کتاب غزلیات حافظ در مناسبت‌هایی مثل شب یلدا و شب عید روی سفره‌های ایرانی می‌نشیند و فال حافظ بخشی از سنت برگزاری مراسم سنتی ماست. دیوان حافظ با تصحیح‌ها و در نسخه‌های بی‌شمار همواره یکی از کتاب‌هایی است که کتابخانه‌ها از آن خالی نیست و در عین حال هدیه گرفتن یک نسخه جدید از این کتاب همیشه می‌تواند ارزشمند باشد. به همین خاطر دیوان حافظ یا غزلیات حافظ یا گزیده‌هایی از آن، از لحاظ محتوایی می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها برای خرید کتاب نفیس باشد.

از آن‌جا که اشعار حافظ در زندگی ما جریان دارند و معمولا در هر خانه‌ای یک نسخه از آن وجود دارد، بهتر است امتیاز خوانایی خط تایپی را کنار بگذاریم و خط نستعلیق را برای کلمات آشنای حافظ انتخاب کنیم. حتی اگر قصد داریم این کتاب را با فردی با ملیت غیرایرانی هدیه دهیم، از لحاظ زیبایی‌شناسی خط نستعلیق انتخاب بهتری است و برای فهم معنا هم می‌توانیم نسخه‌هایی را انتخاب کنیم که دوزبانه هستند. ادوارد فیتس جرالد معروف‌ترین شخصیتی است که اشعار حافظ را به زبان انگلیسی ترجمه کرده و از این ترجمه معتبر در اکثر کتاب‌های دوزبانه اشعار حافظ بهره گرفته شده است.


معیار دیگری که در انتخاب کتاب نفیس اشعار حافظ باید در نظر داشته باشیم، جنس و طراحی جلد و احیانا قاب آن است. کتاب دیوان حافظ چاپ‌شده توسط نشر پیام عدالت با یک جلد چرمی ظاهر نفیسی به کتاب داده و داخل یک جعبه چوبی با روکش چرم قرار دارد و بر روی جلد کتاب و روی جعبه کتاب منقش به منبت روی چرم شده است البته منبت به صورت کامپیوتری و با دستگاه انجام می شود و کار دست نیست.این نسخه با همراه داشتن نسخه انگلیسی اشعار به ترجمه ادوارد فیتس جرالد، امتیاز دوزبانه بودن را دارد. همچنین نسخه فارسی اشعار با خط نستعلیق به چاپ رسیده است. این کتاب را می‌توانید از دیجی‌کتاب تهیه کنید.یکی از فاکتورهای مهمی که در انتخاب کتاب نفیس به آن اشاره کردیم، میزان هزینه‌ای است که برای خرید کنار گذاشته‌‌ایم. کتاب‌های نفیس در قطع‌های متفاوتی در بازار کتاب موجود هستند و معمولا قطع وزیری و قطع رحلی در میان آن‌ها پرطرفدارتر است. اما اگر قصد خرید کتابی نفیس با ظاهری خاص دارید و بودجه شما کمتر از گزینه‌هایی است که بر مبنای ظاهر پسندیده‌اید، می‌توانید سراغ کتاب های  قیمت مناسب‌تری بروید که  در عین حال از امتیاز در دسترس و قابل‌حمل بودن تقریبا در هر موقعیتی استفاده کنید.

خرید دیوان حافظ نفیس ارزان قیمت چرمی قرمز پیام عدالت


برای نمونه انتشارات پیام عدالت یک نمونه از دیوان حافظ را ارائه کرده که ظاهر آن کاملا متناسب با یک هدیه نفیس طراحی شده و با قاب یا درواقع جعبه چرمی شکیلی که دارد و از مهمترین ویژگی های این نسخه کاغذ لیزری و عطری آن می باشد،این کتاب هم ترجمه انگلیسی دارد و در حال حاضر زیباترین دیوان حافظ موجود در بازار است و در قطع‌ استاندارد و و وزیری در اختیار شما قرار می‌دهد این کتاب فوق العاده را می توانید با تخفیف فوق العاده از دیجی کتاب تهیه نمایید.


دیوان حافظ نفیس چرمی و عطری بهترین و زیباترین دیوان حافظ


دیوان حافظ نفیس چرمی خرید ارزان با تخفیف


مشاهده کلیه دیوان های حافظ


قرآن، کتاب آسمانی نفیس

قرآن کریم، کتاب آسمانی تمام مسلمانان جهان، از زمان گرایش به اسلام و رسمی شدن این دین توسط حاکمان ایران، نه‌تنها با عقاید و تفکر که با فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی پیوند خورده است. قرآن حالا قرن‌هاست که جایگاه خود را در سفره هفت‌سین نوروز پیدا کرده و در مراسم ازدواج و سفره عقد ایرانی، روبه‌روی آینه و شمعدان قرار می‌گیرد. همچنین مثل همه کتاب‌های آسمانی هدیه دادن نسخه نفیس قرآن امری رایج و گاه وسیله‌ای است برای تبلیغ و ترویج سبک زندگی و اعتقادات دینی.

احترام به قرآن هم از دیگر عواملی است که در بسیاری از خانه‌ها بیش از یک نسخه قرآن وجود دارد و از آنجا که نگهداری از قرآن آداب ويژه‌ای دارد، نسخه‌های نفیس بی‌شماری از آن با کاغذ، جلد و قاب مرغوب به چاپ رسیده است. البته برای تهیه یک جلد قرآن عواملی از جمله خط و ترجمه فارسی هم اهمیت دارند اما مثل سایر کتاب‌های نفیس درمورد قرآن نفیس هم معمولا کیفیت چاپ و جنس جلد و قاب اولویت پیدا می‌کنند.

خرید قرآن نفیس چرمی ارزان با تخفیف

برای مراسمی مثل مراسم عقد رسم بر این است که یک جلد قرآن نو بر سفره قرار گیرد و اصولا یک جلد قرآن جزو مهریه زن در ازدواج اسلامی محسوب می‌شود. نسخه‌ای از قرآن که انتشارات پارمیس با قاب چرمی فوق العاده زیبا به چاپ رسانده که از نوعی کاغذ مخصوص و فوق العاده در چاپ آن استفاده شده است و بسیار خوش سایز می باشد و برای جای گرفتن روبه‌روی آینه و شمعدان می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. این نسخه جلدی از جنس چرم مصنوعی دارد و از سایت دیجی‌ کتاب با تخفیف ویژه قابل تهیه است.

خرید قرآن نفیس خوش سایز و ارزان

کاغذ قرآن‌های نفیس از کاغذهای معطر و گلاسه با گرم بالا انتخاب می‌شود و حواشی صفحات هم اصولا با آداب خاصی آراسته می‌شوند. چاپ چهار رنگ به این آراستگی کمک می‌کند و ضمنا به کمک اعراب‌گذاری‌ها، جداسازی متن عربی از ترجمه فارسی و مشخص کردن شروع و پایان یک جزء یا حزب می‌آید. چاپ چهار رنگ به ترکیب چهار رنگ زرد، آبی، قرمز و مشکی در چاپ اشاره دارد که طیف‌های متنوعی را از رنگ به دست می‌دهند. چاپ چهاررنگ هم می‌تواند یکی از معیارهای زیبایی‌شناسانه انتخاب کتاب نفیس باشد. برای تهیه یک جلد قرآن نفیس با این معیارها نسخه جلدچرمی قاب‌دار انتشارات پارمیس انتخاب مناسبی به حساب می‌آید که از سایت دیجی‌ کتاب قابل مشاهده و سفارش‌گذاری است.


قرآن کریم چرمی انتشارات پارمیس

درمورد اهمیت قاب برای کتاب‌های نفیس پیش از این هم اشاره‌هایی داشتیم. قرآن‌های نفیس در زمینه قاب از تنوع بالایی برخوردارند و این شاید به خاطر اهمیت زیادی است که درمورد نگهداری از قرآن وجود دارد. انواع قاب چرمی و پارچه‌ای و حتی قاب ترمه و طلاکوب برای قرآن‌های نفیس به چشم می‌خورند. قابی که انتشارات نور هدایت برای نسخه نفیس قرآن انتخاب کرده، درواقع جعبه‌ای شکیل است که با ترکیب چرم و چوب نسخه‌ای از قرآن با جلد چرمی و خطاطی برجسته روی آن را در خود جا داده است. 


کتاب‌های نفیس از شاهکار فردوسی، شاهنامه

هیچ کتابی در تاریخ به اندازه شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی میراث‌دار فرهنگ و زبان فارسی نیست. این کتاب یکی از بزرگ‌ترین حماسه‌های جهان است که در بیش از شصت هزار بیت در طول سی سال سروده شده است. فردوسی با خلق شاهنامه اثری حماسی-تاریخی را از خود به جای گذاشت تا به حفظ زبان فارسی کمک کند. در این اثر شگفت‌انگیز ترکیبی از تاریخ و اسطوره‌های ایرانی در قالب داستانی منظوم گرد هم آمده‌اند و به‌خاطر این روایت داستانی، قرن‌هاست که یادگار فردوسی سینه‌به‌سینه و نسل‌به‌نسل نقل می‌شود.

از شاهنامه فردوسی چندین نسخه متفاوت وجود دارد که برای مطالعه و پژوهش می‌توان تصحیح و نسخ متفاوت آن را در بازار کتاب پیدا کرد. برخی از این نسخه‌ها حتی به نثر برگردانده شده‌اند تا خواندن و دنبال کردن روایت‌ها برای مخاطب آسان‌تر باشد. اما اگر برای خرید یک کتاب نفیس به عنوان هدیه، شاهنامه را انتخاب کرده‌اید، راه چندان سختی پیش رو ندارید.

                                            شاهنامه فردوسی نفیس خرید ازارزانترین فروشنده

از آن‌جا که شاهنامه کتابی حجیم و با زبان تاریخی است، شاید هرکسی آن را در کتابخانه نداشته باشد. پس هدیه دادن این کتاب به خودی خود ارزش و اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. از طرف دیگر اگر با معیارهای انتخاب کتاب نفیس پیش برویم، به پشتوانه سنت نقالی شاهنامه، معمولا کتاب‌ّهای شاهنامه موجود در بازار چندین صفحه نقاشی و تصویر پرده نقالی را به خود اختصاص داده‌اند و همین به زیبایی کتاب اضافه می‌کند.

اگر هنر خوشنویسی و حاشیه‌های طلایی را هم برای انتخاب شاهنامه نفیس در نظر داشته باشید، می‌توانید به نسخه‌ای شبیه به نسخه شاهنامه انتشارات پیام عدالت فکر کنید. این کتاب از سایت دیجی‌کالا قابل‌خریداری است.

شاهنامه نفیس چرمی


جلد چرمی برای کتاب‌های نفیس از جمله محبوب‌ترین انتخاب‌هاست و یکی دیگر از اجزای محبوب کتاب‌های نفیس هم مربوط به قاب آن می‌شود. وقتی هم جلد و هم قاب چرمی باشند، کتاب ظاهر معمول و متداول کتاب‌های نفیس را به خود می‌گیرد. همچنین وقتی از کلیات شاهنامه حرف می‌زنیم، به خاطر حجم زیاد کتاب، جلد سخت چرمی می‌تواند نشانه‌ای برای تضمین استحکام کتاب باشد. قاب هم به عنوان نگهدارنده، محافظ خوبی برای نگهداری از کتاب در کتابخانه بدون آسیب دیدن صفحات یا نشستن گرد و خاک روی عطف باشد. البته برای تضمین صحافی مطمئن و اطمینان از جدا نشدن صفحات به مرور زمان باید به عطف کتاب و اتصالات صفحه‌ها دقت کنید اما معمولا جلدهای سخت آن هم در کتاب‌های نفیس تا حد زیادی دوام کتاب را تضمین می‌کنند.


یک نسخه شاهنامه نفیس با جلد و قاب چرمی می‌تواند انتخاب مناسبی به عنوان یک کتاب نفیس باشد. نسخه‌ای که انتشارات پیام عدالت با همراه داشتن تصاویر پرده‌ّهای مینیاتوری در میان متن منتشر کرده، این معیارها را در خود دارد.می توانید در سایت دیجی کتاب انواع شاهنامه ها را باهم مقایسه کنید و بهترین انتخاب را انجام دهید.

مشاهده کتاب های شاهنامه


 کتاب‌های نفیس از استاد سخن، سعدی

سعدی را استاد سخن نامیده‌اند و به‌حق هر سخنی که از او به ما رسیده، در طول قرن‌ها محبوب و دلنشین و نقل محافل بوده است. فرقی نمی‌کند سعدی از عشق برایمان بگوید یا اندرزمان بدهد، از خداشناسی بگوید یا اصول حکومت‌داری را تشریح کند، با زبان شعر حرف بزند یا نثر، خواه‌ناخواه شیرینی کلام مخاطب فارسی‌زبان را جذب می‌کند. با این حساب عجیب نیست که کلیات سعدی با آن حجم زیاد و تنوع قالب و موضوع، یکی از کتاب‌های نفیس محبوب به شمار بیاید و عده زیادی به نگهداری از این کتاب در بهترین شرایط و با آراسته‌ترین ظاهر علاقه داشته باشند.

نه‌تنها کلیات، بلکه بخش‌هایی از آن مثل غزلیات و بوستان و گلستان هر کدام در کتاب‌هایی جداگانه مهمان کتابخانه‌های ایرانی و هدیه‌هایی ارزشمند برای دوستان و نزدیکان هستند. درمورد غزل می‌‌گویند اگر سعدی در قرن هفتم ظهور پیدا نمی‌کرد، شاید حضور حافظ لسان‌الغیب را هم در قرن بعدی شاهد نبودیم. غزلیات سعدی با تنوع وزنی و تعداد زیادشان راه را برای بسیاری شاعران پس از او روشن کردند و برای کسی که با آموزش و تربیت ایرانی بزرگ شده، دست کم یکی دو بیتی از میان غزل‌های سعدی خاطره‌ساز بوده است.

کلیات سعدی نفیس چرمی خرید و معرفی


کتاب‌های نفیسی که از غزلیات سعدی منتشر شده‌اند، گاه تمامی غزل‌های او و گاه گزیده‌ای از آن‌ها را در برمی‌گیرند که معمولا نسخه‌های گزیده با حجمی کمتر، انتخاب‌های مناسبی به عنوان یک کتاب نفیس ظریف هستند. 

بوستان یا همان‌طور که خود سعدی از آن یاد می‌کرد، «سعدی‌نامه» از جمله آثاری در ادبیات فارسی است که گرچه موضوع آن در نظر اول برای عامه مردم پرطرفدار نیست، به خاطر قدرت کلام پدیدآورنده از محبوبیتی مثال‌زدنی برخوردار شد و شاید بتوان گفت این مثنوی چهارهزار بیتی، شیوه تربیت نسل‌های بعدی را در طول قرون تغییر داد. در این کتاب منظوم، سعدی از آرمانشهر خود سخن می‌گوید و حتی مقدمه طولانی آن در حمد و ستایش خدا و پیامبر اسلام بسیار مورد توجه قرار گرفت.

کتاب کلیات سعدی پیام عدالت خرید از دیجی کتاب

بوستان سعدی هنوز هم بعد از گذشت قرن‌ها برای بسیاری ادب‌دوستان از نمونه‌های ناب سخن فارسی است و به همین تناسب، بوستان‌های نفیس پرشماری در بازار کتاب منتشر شده‌اند. نسخه‌ انتشارات خانه فرهنگ و هنر گویا یکی از این نسخه‌هاست که با طرح جلدی مزین به نگارگری گل‌ومرغ از سایت دیجی‌کتاب قابل‌خریداری است. این کتاب با خط نستعلیق به چاپ رسیده و به عادت معهود کتاب‌های نفیس، قابی با نقش‌ونگار شبیه به جلد کتاب هم دارد.

بوستان سعدی نفیس چرمی

گلستان سعدی اثر ماندگار دیگر سعدی است که یک سال بعد از بوستان نگاشته شده و این بار محتوایی را از استاد سخن به فارسی‌زبانان پیشکش کرده که حاوی پند و اندرز زندگی برای همگان است. سعدی این کتاب را به نثر نوشته اما نثری آهنگین را در آن حفظ کرده که به آن نثر مسجع می‌گویند. گلستان تشکیل‌شده از هشت باب است که درواقع سعدی با جداسازی هر باب بسترهای متفاوتی را برای شرح اصول اخلاق خود انتخاب کرده است. در هر باب حکایت‌هایی غالبا کوتاه و مستقل از یکدیگر نقل شده و بعضا به چند بیت شعر ختم می‌شوند. مضمون همه این حکایت‌ها پند و اندرز و ترویج اخلاق در حوزه‌های متفاوت است. گلستان در آموزش و سبک زندگی ایرانی آن‌چنان جاری است که بخش‌هایی از حکایت‌های آن تبدیل به ضرب‌المثل شده‌اند.

                                                 گلستان سعدی+خرید کتاب پلستان سعدی با تخفیف

کتاب نفیس گلستان سعدی از انتشارات پیام عدالت، همه ویژگی‌های کلاسیک یک کتاب نفیس را با جلد و قاب چرمی و خوشنویسی و تذهیب‌ها و کاغذ گلاسه‌اش دارد. این کتاب را می‌توانید از سایت دیجی‌دیجی کتاب با تخفیف ویژه تهیه کنید.

مشاهده تمام کتاب های سعدی


کتاب‌های نفیس از مولوی، خداوندگار عارفان

مولوی، مولانا یا آن‌طور که در جهان غرب او را می‌شناسند، «رومی»، شهرتی به وسعت دنیا دارد. حلقه مریدان او اگر روزگاری در قونیه گرد می‌آمدند، امروز تقریبا در همه‌جای دنیا پیدا می‌شوند. از تاجیک‌ها، یونانی‌ها و ترک‌ها تا مسلمانان جنوب آسیا و حتی آمریکایی‌ها. اغلب آثار مولوی به زبان فارسی هستند و به‌ندرت آثاری به زبان عربی و ترکی هم در میان اشعارش پیدا می‌شوند. با این وجود همان‌گونه که جهان‌بینی خود مولانا حکم می‌‌کند، او عارفی است که به زمان و مکان محدود نخواهد شد و عاشقی که هرچه پیش می‌رفت، همچنان خود را «اندر خم یک کوچه» می‌دید.

مثنوی معنوی، مهم‌ترین اثر مولانا منظومه‌ای شش جلدی دربرگیرنده نزدیک به بیست و هفت هزار بیت شعر است که درونمایه‌ّی عرفانی دارد و در سراسر دنیا به عنوان یکی از بزرگ‌ترین منابع شعر عرفانی شناخته می‌شود. این کتاب عظیم بدون شک نسخه‌های نفیس متعددی دارد که باید به‌خاطر داشت به علت حجم نسبتا زیاد کتاب، جلد، صحافی و قاب آن از استحکام کافی برخوردار باشند. انتخاب جلد و قاب چرمی می‌تواند گزینه مناسبی برای کتاب نفیس مثنوی معنوی باشد.

                                   خرید مثنوی معنوی مولانا

از آن‌جا که در روایت مثنوی معنوی تمثیل‌های مولانا فراوانند، این کتاب ظرفیت تصویرسازی بالایی دارد و می‌توان برای یک انتخاب نفیس به نسخه‌های دارای صفحات نقاشی توجه بیشتری داشت. یک انتخاب مناسب که برای کتابخانه شخصی چندان هزینه‌بر محسوب نمی‌شود و برای هدیه هم می‌تواند گزینه خوبی باشد از سوی انتشارات پیام عدالت ارائه شده که با جلد و قاب چرمی از سایت دیجی‌ کتاب قابل‌تهیه است.

مولانا در قالب‌های متنوعی شعر سرودن را آزموده و البته مجموعا با بی‌پروایی خاص خود گاهی اوزان عروضی و قالب‌ها را هم دست‌وپاگیر تلقی کرده و از آن‌ها می‌گریزد. با این وجود لطافت کلام او برای مخاطبان فارسی‌زبان شاید در هیچ‌جا بیش از غزلیات شمس خود را نشان نمی‌دهد.

غزلیات شمس تبریزی بخشی از کتاب دیوان شمس تبریزی است که به دیوان کبیر هم مشهور است و به‌جز غزل، رباعیات و ترجیع‌های مولوی را هم در برمی‌گیرد. در بعضی کتاب‌ّهای نفیسی که محتوای آثار مولانا را در بر دارند، غزلیات شمس از دیوان یا کلیات شمس تفکیک شده و مجموعه‌ای از اشعار مولانا را در محبوب‌ترین قالب شعر کلاسیک گرد آورده‌‌اند. کتاب‌های نفیسی با حجم کمتر هم از گزیده غزلیات شمس ارائه شده‌اند.

                                    کتاب غزلیات شمس نفیس

به‌طور کلی یکی از انگیزه‌های تهیه کتاب‌های نفیس، می‌تواند به ماندگاری بیشتر این نوع کتاب‌ها و مقاومت در برابر پوسیدگی یا تغییر رنگ صفحات آن مربوط باشد. همان‌طور که مشخص است این امر بستگی زیادی به دوام و استحکام قاب و کیفیت جنس کاغذ در کتاب‌های نفیس دارد. نسخه‌ نفیس غزلیات شمس که توسط نشر هلیا عرضه می‌شود، با قاب و جلدی از جنس MDF تا حد زیادی می‌تواند ویژگی ماندگاری را برای این کتاب تضمین کند. از لحاظ زیبایی‌شناسانه دلیل انتخاب این کتاب نفیس را باید در تلفیق صفحات دارای مینیاتور، نگارگری گل و مرغ و تابلو خط‌ها دید که لابه‌لای اشعار جا گرفته‌اند. این کتاب نفیس را می‌توانید از دیجی‌ کتاب خرید نمایید.


مشاهده کلیه کتاب های مثنوی معنوی


رباعیات خیام، کتاب نفیس یک دانشمند

حکیم عمر خیام دانشمندی تمام‌عیار و فیلسوفی ادیب بود. او را با وجود نبوغش در رشته‌های مختلف علمی، امروز بیشتر با شعر و ادبیات می‌شناسند. خیام بیش از هرچیز به‌خاطر رباعیاتش شهرت دارد. رباعیاتی با درون‌مایه فلسفی که گرچه زبان ساده‌ای دارند، دارای لایه‌های عمیق معنایی هستند و هرکسی می‌تواند بهره خود را از این لایه‌ها داشته باشد.

درمورد کتاب‌های نفیسی که با محتوای رباعیات خیام منتشر می‌شوند، شهرت جهانی این رباعیات امتیاز قابل‌توجهی است که امکان دوزبانه بودن این کتاب‌ها را فراهم می‌کند. ادوارد فیتز جرالد با علاقه‌ای که به ادبیات ایران داشت، رباعیات خیام را هم به زبان انگلیسی برگردانده است.


کتاب خیام نفیس پنج زبانه

کتاب نفیسی که انتشارات یاقوت کویر از رباعیات خیام منتشر کرده، از همین مزیت دوزبانه بودن بهره‌مند شده است. جلد و قاب فیروزه‌ای‌رنگ این کتاب یادآور فیروزه نیشابور است و خط نستعلیق برای اشعار خیام به زیبایی صفحات داخل کتاب کمک کرده است. این کتاب را می‌توانید از سایت دیجی‌کتاب تهیه نمایید.

با وجود تنوع طراحی و کاربرد رنگ‌‌ها در کتاب‌های نفیسی که به‌ويژه در سال‌های اخیر منتشر می‌شوند، هنوز هم برخی همان قالب کلاسیک کتاب‌های نفیس با جلدهای چرمی و قاب‌هایی با طرح منبت‌کاری را می‌پسندند. برای انتخاب کتاب نفیس رباعیات خیام هم تعداد زیادی نسخه با جلد چرمی موجود است که بعضا دارای جلد زرکوب هستند.

نباید فراموش کرد کیفیت کاغذ و خوشنویسی و تذهیب‌ها گرچه در نظر اول سطحی به نظر می‌رسند، درواقع گزینه‌هایی مهم هستند که ارزش واقعی کتاب نفیس را نشان می‌دهند. هرچقدر هم که کتاب ظاهر زیبایی داشته باشد، با ورق زدن کاغذهای بی‌کیفیت و تلاش برای خواندن خط ناخوانا در نظر اول ارزش کتاب زیر سوال می‌رود.


برای کلاسیک‌پسندها انتشارات سپهر ادب یک نمونه از رباعیات خیام را با جلد چرمی تیره‌رنگ وارد بازار کتاب کرده که از طریق سایت دیجی‌کتاب هم قابل خریداری است. این کتاب دارای صفحاتی دو رنگ با طرح‌های نقاشی مینیاتور هم هست.

مشاهده کلیه کتاب های خیام

مثل همیشه انتخاب با شماست.شما می توانید با ورود به سایت دیجی کتاب و با استفاده از گزینه مقایسه محصولات بهترین انتخاب خود را انجام دهید.